Dom

Całoroczna, letnia czy zimowa – jaka kołdra sprawdzi się w twojej sypialni?

Kołdra to nieodłączny element wyposażenia sypialni, który ma istotny wpływ na komfort snu i jakość wypoczynku. W zależności od pory roku oraz osobistych preferencji warto zastanowić się, jakie okrycie będzie dla nas najlepszym wyborem. Czy zdecydować się na ciepłą kołdrę zimową, lekką kołdrę letnią, czy może uniwersalną kołdrę całoroczną? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając okrycie dla siebie.

Komfort cieplny w najmroźniejsze dni, czyli kołdra zimowa dla największych zmarzluchów

Kołdra zimowa to niezbędny element wyposażenia sypialni dla osób, które szczególnie cenią sobie ciepło i komfort w najchłodniejsze dni. Jej charakterystyczną cechą jest wypełnienie. W sprzedaży jest kilka opcji, które z pewnością warto rozważyć.

  • Kołdry puchowe – zazwyczaj są grube i lekkie. Świeży puch znajdujący się we wnętrzu kołdry otula ciało śpiącego i utrzymuje ciepło, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Kołdry puchowe doskonale sprawdzają się w domach, w których zmienia się temperatura w nocy np. ze względu na typ ogrzewania. Wadą puchowych kołder jest przesuwanie i zbijanie się pierza, co sprawia, że tracą one swoje właściwości. Można jednak temu zapobiec. Aby puch nie przemieszczał się, należy wybierać kołdry z przeszyciami tworzącymi małe komory utrzymujące pierze na miejscu. Na koniec sezonu zimowego warto też oddać kołdrę do pralni, a w razie potrzeby wymienić lub uzupełnić puch.
  • Kołdry wełniane – są bardziej zbite, sztywniejsze i nieco cięższe niż kołdry puchowe. W sprzedaży dostępne są kołdry z wypełnieniem z wełny owczej, merynosa albo wielbłąda. Niezależnie od rodzaju włókna, jakie znajduje się wewnątrz, kołdry wełniane zachowują wszystkie cechy wełny – delikatnie ogrzewają, utrzymują ciepło i umożliwiają cyrkulację powietrza. Co pewien czas powinno się je oddawać do specjalistycznego czyszczenia, dzięki czemu mogą służyć przez długie lata.
  • Kołdry z wypełnieniem syntetycznym lub naturalno-syntetycznym – trzecim rodzajem kołder zimowych są modele z wypełnieniem syntetycznym np. poliestrowym lub łączącym w sobie włókna syntetyczne z włóknami naturalnymi np. lyocellem. Kołdry te są szczególnie polecane alergikom. Włókna syntetyczne oraz pochodzenia roślinnego jak np. lyocell nie wywołują reakcji uczuleniowych, co jest ich ogromną zaletą. Wprawdzie nie są tak ciepłe jak kołdry puchowe lub wełniane, niemniej jednak wybierając kołdrę dla siebie, warto je wziąć pod uwagę.

Niezależnie od tego, jakie wypełnienie posiada kołdra, warto zwrócić również uwagę na wsypę. Powinna być wykonana z materiału delikatnego, ciepłego i nadającego się do czyszczenia.

Mgr. Agnieszka Pytlińska – ukończyłam wydział Zdrowia Publicznego w Poznaniu na Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytecie Medycznym). Od lat zajmuję się tworzeniem treści informacyjnych dotyczących profilaktyki i ochrony zdrowia. Prywatnie jestem mamą dwójki nastolatków. Uwielbiam audiobooki kryminalne, seriale fantasy i dzierganie.

Kołdra letnia – idealna, gdy potrzebujesz tylko lekkiego okrycia

Gruba, puchowa lub wełniana kołdra jest idealna na zimę, jednak letnią porą nie bardzo się sprawdza. Dlatego też warto mieć w zanadrzu letnie okrycia. Kołdry na lato są lżejsze i cieńsze od kołder zimowych lub całorocznych. Różnią się także wypełnieniem. Wybierając dla siebie kołdrę na lato, warto wziąć pod uwagę:

  • Kołdry puchowe – choć kołdra puchowa zimowa kojarzy się przede wszystkim chłodnymi porami roku, to warto wiedzieć, że doskonale nadaje się również na lato. Puch jest doskonałym izolatorem, dzięki czemu lekka kołdra puchowa świetnie sprawdza się także podczas ciepłych nocy.
  • Kołdry z włókien naturalnychkołdry letnie są niekiedy wypełniane również naturalnymi włóknami roślinnymi – bawełną oraz bambusem. Zaletą tych włókien jest duża przepuszczalność powietrza, co zmniejsza nocne pocenie się. Zarówno bambus jak i bawełna są hipoalergiczne, co sprawia, że sprawdzają się w sypialniach alergików. Kołdry z takim wypełnieniem są też polecane dla dzieci.
  • Kołdry z wypełnieniem syntetycznym kołdry letnie najczęściej wypełniane są poliestrem lub silikonem. Oba te włókna są hipoalergiczne, w związku z czym są polecane alergikom. Niewątpliwą zaletą tych kołder jest także możliwość prania w domowej pralce. Jest to ważne zwłaszcza dla osób mocno pocących się podczas snu.

Wybierając kołdrę na lato, warto zwrócić szczególną uwagę na tkaninę, z jakiej została uszyta. Materiał powinien być lekki i oddychający. Najlepiej wykonany z naturalnego włókna np. z bawełny, bambusa czy lyocellu.

Kołdra całoroczna – uniwersalne rozwiązanie na każdą porę roku

Jeśli w naszym domu jest nie tylko ogrzewanie, ale również klimatyzacja i temperatura w sypialni przez cały rok jest podobna, wówczas dobrym wyborem są kołdry całoroczne. Zazwyczaj są one lekkie, nieco grubsze od kołder letnich i cieńsze od typowo zimowych. W sprzedaży dostępne są kołdry całoroczne z bardzo zróżnicowanym wypełnieniem. Można kupić kołdry puchowe, wełniane, bawełniane, bambusowe i oczywiście z wypełnieniem syntetycznym – poliestrowym lub silikonowym. Wybierając kołdrę dla siebie, warto zwrócić uwagę także na tkaninę, z której została uszyta. Najlepiej, aby była miękka, oddychająca i wykonana z naturalnych włókien.
W ostatnich latach pojawiły się w sprzedaży kołdry całoroczne łączone z dwóch cieńszych kołder. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim w chłodne, zimowe dni można spać pod podwójną kołdrą, która jest ciepła i przyjemnie otula ciało. Latem, kiedy w sypialni panują upały, wystarczy odpiąć jedną warstwę i kołdra o połowę cieńsza doskonale się sprawdzi. Taka dwuwarstwowa kołdra to też praktyczne rozwiązanie dla gości. Wystarczy kupić jedną kołdrę, która w razie nagłych odwiedzin zmieni się w dwie i otuli do snu odwiedzających nas bliskich czy znajomych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kołdry?

Wybierając kołdrę do swojej sypialni, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim własne przyzwyczajenia i preferencje. Jest to szczególnie ważne podczas wyboru wypełnienia kołdry. Jednymi z najpopularniejszych są kołdry puchowe i wełniane, aczkolwiek zupełnie nie sprawdzają się one w przypadku osób z uczuleniem na te materiały. Alergicy powinni postawić na wypełnienie poliestrowe lub silikonowe, które nie tylko nie uczula, ale także jest łatwiejsze do utrzymania w czystości, co jest ważne dla osób uczulonych na kurz i roztocza.

Kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając kołdrę, jest tkanina, z jakiej jest uszyta. Najlepiej, jeśli jest to tkanina z naturalnego, miękkiego i przyjemnego w dotyku włókna. Dobrze, jeśli materiał ten nadaje się do prania i nie wymaga specjalistycznego czyszczenia.

Bardzo ważną cechą każdej kołdry jest jej wielkość. Podczas zakupu kołdry należy wziąć kilka czynników pod uwagę. Przede wszystkim dla kogo ma być to okrycie. Kołdry dziecięce mają nieco mniejszy rozmiar niż modele przeznaczone dla młodzieży czy dorosłych. Należy także wziąć pod uwagę to czy kołdra ma służyć jednej, czy dwóm osobom. W sprzedaży dostępne są specjalne podwójne kołdry o wielkości 200×220 cm, które doskonale sprawdzają się w sypialniach małżeńskich, które znajdziesz na https://sennamaterace.pl/23-koldry. Warto też pamiętać, że duża, podwójna kołdra może spadać z pojedynczego łóżka o małych rozmiarach, stąd też należy dostosować wielkość okrycia do wielkości łóżka. Na koniec należy zwrócić uwagę na rozmiar kołdry i wielkość pościeli. Niestety niektóre sieci handlowe posiadają kołdry i pościel o rozmiarach różniących się od standardowych o 5-10 cm. Różnica wydaje się nieznaczna, jednak może okazać się, że po kupieniu kołdry w niestandardowych wymiarach kupowanie powłoczki na nią będzie bardzo utrudnione.

Sen jest niezwykle ważny dla naszego codziennego funkcjonowania. Aby wygodnie i komfortowo odpoczywać ważne jest nie tylko łóżko i dobrany materac, ale również dobrej jakości pościel. Miękka, wykonana z najlepszych materiałów kołdra to jeden z elementów sprzyjających wypoczywaniu. Wybierając idealny model dla siebie, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własne preferencje. Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wypełnienia. Osoby ceniące sobie ciepłe, naturalne materiały z pewnością będą zadowolone z kołdry puchowej lub wełnianej. Osoby wolące nieco lżejsze okrycia mogą wybrać kołdry z wypełnieniem bambusowym. Alergicy powinni postawić na hipoalergiczne kołdry z wypełnieniem poliestrowym lub silikonowym. Trzeba też zwrócić uwagę na wielkość kołdry. Należy pamiętać, że dobrze dobrana kołdra ma niebagatelny wpływ na nasz wypoczynek. Dlatego warto zainwestować w kołdrę najlepszej jakości.

Zobacz też

Łóżko małżeńskie – jak zatroszczyć się o dwie osoby o różnych potrzebach?
Dom

Łóżko małżeńskie – jak zatroszczyć się o dwie osoby o różnych potrzebach?

Wojskowa metoda zasypiania, czyli jak szybko oddać się krainie snu

Wojskowa metoda zasypiania, czyli jak szybko oddać się krainie snu

Ekologiczne rozwiązania w Twojej sypialni? To możliwe
Dom

Ekologiczne rozwiązania w Twojej sypialni? To możliwe

Co takie wyróżnia produkty SleepMed na tle innych akcesoriów do spania?

Co takie wyróżnia produkty SleepMed na tle innych akcesoriów do spania?

Regeneracja z marką Fit.4.Sleep

Regeneracja z marką Fit.4.Sleep

Przytulna sypialnia Hilding Curem – idealna na relaks
Dom

Przytulna sypialnia Hilding Curem – idealna na relaks