Dom

Przytulna sypialnia Hilding Curem – idealna na relaks

Małe jest piękne! To powszechne powiedzenie dotyczy również domowych wnętrz. Wprawdzie urządzenie małej sypialni może być nie lada wyzwaniem, ale uruchomienie pokładów kreatywności i przepiękne efekty pomysłowej aranżacji sypialni dają mnóstwo satysfakcji. Jak urządzić przytulną sypialnię, aby zapewniała optymalne warunki do wypoczynku po aktywnym dniu?

Mała sypialnia – najważniejsze zasady aranżacji sypialni o niewielkim metrażu

Aranżacja sypialni, np. w bloku, może mieć same plusy, o ile jej wystrój będzie dobrze przemyślany. Ogromną zaletą bez wątpienia jest to, że w przytulnej sypialni wszystko jest pod ręką. Szafa sąsiaduje z łóżkiem, co ułatwia szybki wybór kreacji na wieczorną imprezę. Możesz wyciągnąć kilka sukienek z szafy, położyć na łóżku i łatwo je ze sobą porównać. Mniejsza przestrzeń oznacza też zazwyczaj szybsze porządkowanie.

Tak jak w każdym innym wnętrzu o niewielkiej powierzchni harmonia powinna być najważniejszą cechą wystroju małej sypialni. Aranżacje spójne kolorystycznie i dopracowane w najdrobniejszych detalach wydają się przytulniejsze i większe. Warto postawić na rozwiązania znane architektom wnętrz, które optycznie powiększają przestrzeń, a jednocześnie sprawiają, że pomieszczenie staje się prawdziwie przytulną sypialnią.

Do najważniejszych należy dobór kolorów. Im wybrane tonacje jaśniejsze, tym sypialnia przestronniejsza. Na prym barwy białej, jasnoszarej czy beżowej w małej sypialni wskazuje też oddziaływanie barw na nastrój. Jasne barwy neutralne nie skupiają na sobie uwagi, dlatego w białej czy kremowej sypialni łatwo uciec od towarzyszącej Ci zapewne na co dzień gonitwy myśli. Wspomniane odcienie pozwalają na szybkie odprężenie i zrelaksowanie, a także ułatwiają zasypianie.

Co ważne, sposób łączenia kolorów pozwala na poprawę proporcji małej sypialni. Aranżacja z poziomymi pasami w kontrastujących barwach optycznie poszerza pomieszczenie, z kolei pionowe pasy dodają mu wysokości. Nie bez znaczenia jest też barwa sufitu. Jeśli jest jaśniejsza od ścian, wnętrze wydaje się wyższe i przestronniejsze. Wyraźnie ciemniejszy sufit sprawdza się np. w małych sypialniach w kamienicach – wprawdzie pomieszczenie wyda się dzięki niemu niższe, ale tym samym odzyska właściwe proporcje i sprawi, że zyskasz małą, ale przytulną sypialnię. W przypadku jasnych sypialni o typowej wysokości nie większej niż 2,5 m najlepiej stawiaj na biały sufit.

Mała sypialnia – aranżacje z wielofunkcyjnym wyposażeniem

Zanim zaczniesz urządzać swoją alkowę w nowym mieszkaniu albo po gruntowanym remoncie ukochanych czterech kątów, zastanów się nad praktycznym wyposażeniem do małej sypialni. Aranżacja takiego wnętrza powinna opierać się na wielofunkcyjnych meblach. Ważne jednak, aby ich konstrukcja była lekka. Duże szafy z drzwiami skrzydłowymi i ciężkie lśniące komody lepiej wybierać np. do przestronnych sypialni w stylu glamour. W przytulnej sypialni lepszą są np. stoliczki nocne przy łóżkach i półki nad wezgłowiem.

Jeśli lubisz czytać przed snem albo popołudniami w zaciszu sypialni, w małym wnętrzu najpewniej nie znajdzie się miejsce na fotel uszak z podnóżkiem. Wygodną przestrzeń do czytania zapewni personalizowane łóżko z konfiguratora z minimalistycznym tapicerowanym wezgłowiem – np. modelem Eclectic, Urban lub Mominko uznanego szwedzkiego producenta materacy, łóżek i akcesoriów do zdrowego snu Hilding. Jeśli mniejsza powierzchnia do spania będzie dla Ciebie odpowiednia, możesz wybrać np. materac o wymiarach 80 × 200 cm do łóżka jednoosobowego i 140 × 200 cm w przypadku posłania dla pary.

Pomyśl również o sypialni jak o garderobie. Dużą oszczędność na metrażu zapewniają przesuwne drzwi. Szafy z takim sposobem otwierania mogą stać znacznie bliżej innych mebli lub drzwi wejściowych do sypialni niż meble z drzwiami skrzydłowymi. Poza tym front szafy warto uzupełnić o praktyczne lustro. Zamiast wieszać na ścianie odrębne lustro w ramie, wybierz mebel ze zwierciadłem. Pamiętaj przy tym, że lustro jest jednym z ważnych elementów wystroju, który może optycznie powiększyć małą sypialnię. Aranżacje wydają się większe, kiedy w lustrze odbija się naturalne światło i wnętrze.

Przytulna sypialnia – rola światła i detale, które robią różnice

Ogromne znaczenie dla przytulności wnętrza ma też światło. Naturalne oświetlenie, które wpada do wnętrza przez okna, warto wykorzystać do optycznego powiększenia wnętrza. Doskonałym pomysłem na zasłonięcie okien nocą będą jasne zaciemniające rolety, np. bezinwazyjne. Jeśli lubisz firany albo zasłony, sięgaj wyłącznie po jasne i lekkie, czyli uszyte z materiału o niewielkiej gramaturze (np. woalu lub lnianej tkaniny). Zrezygnuj z ozdobnych karniszy na rzecz tych najprostszych, ale koniecznie pasujących do stylu aranżacyjnego w sypialni.

Co do sztucznego oświetlenia, to w małym wnętrzu znacznie lepiej sprawdzą się lampy o prostej formie. Dla przykładu idealne lampy sufitowe to okrągłe plafony lub nowoczesne lampy halogenowe. W małej sypialni lepiej zrezygnować z kolei z lampy stojącej, która zabiera miejsce na podłodze. Do czytania w łóżku lepsze będą lampki na szafce nocnej albo ścienne nad wezgłowiem. Z kolei do szafy warto przymocować specjalne punktowe oświetlenie halogenowe. Pamiętaj, że w sypialni najlepsze jest światło o ciepłej barwie, czyli poniżej 3300 K.

W trakcie urządzania małej sypialni należy zwracać baczną uwagę na detale. Wybierz zaledwie kilka ulubionych drobiazgów, które będą odgrywać rolę dekoracji w sypialni. Pamiątka z podróży po Danii pasuje idealnie do małej, przytulnej sypialni w stylu skandynawskim, a rodzinne zdjęcie w złotej ramce będzie jak znalazł do kremowo-złotej małej sypialni z aranżacją w duchu retro. Pamiętaj, aby ozdoby były spójne ze sobą i z całym wnętrzem. Potrzebne drobiazgi zamykaj w szafie, szafkach i szufladach, aby uniknąć wrażenie chaosu. Wybierając meble, zwracaj jednak uwagę, aby wyróżniał je design lekki w odbiorze, który nie przytłoczy wnętrza. Najlepiej sprawdzą się meble białe, kremowe i w kolorze jasnego drewna, np. sosny lub brzozy.

Nawet mała sypialnia pozwala na odrobinę zabawy tekstylnymi dodatkami. Na łóżku możesz położyć kilka ozdobnych poduszek w ciekawy deseń, a na podłodze obok łóżka miękkie dywaniki w tonacjach zbliżonych do barwy drewnianych desek lub paneli. Dzięki temu przestrzeń stanie się przytulniejsza. Możesz wybrać style aranżacji sypialni, które charakteryzują się minimalizmem i dominacją jasnych barw neutralnych. To m.in. skandynawska mała sypialnia i aranżacje nowoczesne do sypialni.

Zestawy do sypialni Hilding Curem – nowoczesne materace do małej sypialni

Wnętrze wydaje się jeszcze przytulniejsze, kiedy poza przemyślaną aranżacją sypialnia wyróżnia się też wygodnym materacem, który nocą zapewnia zdrowy, nieprzerwany sen. Warto wybierać zestawy do sypialni renomowanych producentów. Jednym z nich jest Hilding – marka, która powstała w Szwecji w 1939 roku. Od dziesięcioleci zajmuje się produkcją materacy piankowych, sprężynowych i hybrydowych najwyższej jakości. W katalogu produktów Hilding znajdziesz także materace medyczne, ekologiczne i naturalne oraz łóżka i bogaty wybór akcesoriów.

Producent materacy Hilding nieustannie poszerza swoją ofertę o kolejne materace najwyższej jakości. Nowością w katalogu marki są produkty wykonane w technologii Hilding Curem. Linia obejmuje materace sprężynowe i materac hybrydowy. Zostały one wyprodukowane z użyciem ultranowoczesnej pianki Serene, która w połączeniu z termoelastyczną pianką Visco i hybrydową Fusion daje wyjątkowo komfortowe posłanie z 7 strefami twardości. Materace producenta Hilding znajdziesz w naszym sklepie internetowym Senna Materace. Serdecznie zapraszamy!

Podsumowując, mała sypialnia może być piękna i funkcjonalna, jeśli dobrze przemyślisz jej aranżację. Pomysły na optyczne powiększenie wnętrza, wielofunkcyjne wyposażenie, jasne barwy i meble o lekkiej konstrukcji są tak samo ważne w przytulnych sypialniach o niewielkim metrażu jak łóżko z wygodnym materacem.

Zobacz też

Rodzaj łóżka a funkcjonalność materaca SleepMed
Dom

Rodzaj łóżka a funkcjonalność materaca SleepMed

Które modele materacy SleepMed będą odpowiednie dla Twojego dziecka?
Dom

Które modele materacy SleepMed będą odpowiednie dla Twojego dziecka?

Kiedy wymienić stary model na nowy materac SleepMed?
Dom

Kiedy wymienić stary model na nowy materac SleepMed?

Dlaczego tak ważne jest, aby prawidłowo dopasować do siebie materac SleepMed?
Dom

Dlaczego tak ważne jest, aby prawidłowo dopasować do siebie materac SleepMed?

Bezsenność a dobór odpowiednich akcesoriów sypialnianych SleepMed
Dom

Bezsenność a dobór odpowiednich akcesoriów sypialnianych SleepMed

Za co odpowiada pokrowiec w materacach SleepMed?
Dom

Za co odpowiada pokrowiec w materacach SleepMed?