Naturalne materiały, które sprawią, że Twój sen stanie się lepszy

Wysokiej jakości, zdrowy sen jest niezbędny dla zachowania prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. By jednak zapewnić sobie efektywną nocną regenerację, warto nie tylko poznać zasady higieny snu, ale też zatroszczyć się o odpowiednią aranżację miejsca wypoczynku i wprowadzić do niego naturalne materiały.

Jak się zrelaksować psychicznie?

Istnieje co najmniej sprawdzonych sposobów na relaks, które pozwalają ukoić nerwy i wyciszyć umysł, a zarazem zregenerować siły witalne. Warto o to zadbać, ponieważ długotrwały stres, będący efektem licznych obowiązków domowych i zawodowych oraz szybkiego tempa życia, może przyczyniać się do zaburzeń snu. W konsekwencji możemy zacząć borykać się między innymi z bezsennością, trudnościami z zasypianiem lub nocnymi wybudzeniami.

Zatem jak się zrelaksować psychicznie? Dzięki dużej różnorodności dostępnych opcji z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest przede wszystkim aktywność fizyczna, która może przybierać najrozmaitsze formy. Wcale nie trzeba być w znakomitej kondycji, by skorzystać z tego wariantu. Wystarczy już 20-minutowy spacer w spokojnym otoczeniu zieleni, by się zrelaksować, wyciszyć emocje, a tym samym obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Inne pomysły to choćby siłownia, wizyta na basenie, taniec, joga czy przejażdżka rowerowa – ćwiczenia nawet o niewielkiej intensywności, ale wykonywane regularnie mogą być skutecznym remedium na stres.

Osoby, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą podejmować aktywności fizycznej, mogą zdecydować się na zajęcia umysłowe lub manualne. Czytanie książek, malowanie, rzeźbienie, układanie puzzli czy gry planszowe pozwalają oderwać myśli od codziennych obowiązków i zneutralizować negatywne emocje. Jeśli w ramach relaksu chcemy też zadbać o ciało, ciekawą propozycją mogą być seanse w saunie. To znakomity sposób na wzmocnienie układu immunologicznego i oczyszczenie organizmu z toksyn, a przy tym złagodzenie napięcia psychicznego oraz zmniejszenie stresu i zmęczenia.

Najważniejsze zasady zdrowego snu

Sen jest niezbędny dla zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Niedostateczna ilość snu lub niska jakość nocnego wypoczynku może spowodować nie tylko gorszą dyspozycję kolejnego dnia, ale też przyczynić się do rozwoju wielu schorzeń. Jakie zasady zdrowego snu warto więc poznać?

  1. Zaleca się, by chodzić spać i wstawać zawsze o tej samej lub co najmniej podobnej porze. Pozwala to na lepsze funkcjonowanie naturalnego cyklu snu i czuwania, co z kolei poprawia regularność i jakość wypoczynku.
  2. Dobrym zwyczajem jest spożywanie ostatniego posiłku około 4 godzin przed pójściem spać. W nocy posiłek nie zostanie całkowicie przetrawiony, co grozi zaburzeniami snu oraz zgagą i wzdęciami.
  3. Zdrowy sen to sen trwający odpowiednio długo. Zgodnie z ogólnymi rekomendacjami osoby dorosłe powinny spać średnio 7-8 godzin na dobę.
  4. Jeśli nocny wypoczynek jest nieefektywny, źródłem problemów mogą okazać się niedobory magnezu i cynku. W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednią suplementację.
  5. Osoby, które mają trudności z zasypianiem, powinny unikać drzemek w ciągu dnia. Jeśli jednak są one konieczne, powinny odbywać się wczesnym popołudniem i trwać maksymalnie 45 minut.

Jak zadbać o zdrowy sen? Zwróć uwagę na otoczenie!

Oprócz wypracowania w sobie zdrowych nawyków w celu poprawy jakości snu dobrze jest również przyjrzeć się swojemu najbliższemu otoczeniu – a zwłaszcza sypialni. Podczas jej urządzania warto sięgać przede wszystkim po naturalne materiały, takie jak drewno, wiklinę, bambus, rattan, len, bawełnę czy wełnę, które wprowadzają do wnętrza atmosferę ciepła, spokoju i ukojenia.

Organiczne surowce są znakomitym wyborem również na etapie zakupu materaca. Materace naturalne dostępne w ofercie Hilding Anders są wykonywane z włókien lnu oraz bawełny organicznej, wykazujących właściwości prozdrowotne, antybakteryjne i alergiczne. Zastosowanie takich komponentów sprawia ponadto, że materace są przyjemne w dotyku, a gdy się zużyją – można z powodzeniem oddać je do recyklingu.

Nie musimy przy tym martwić się o odpowiednie dopasowanie materaca. Asortyment Hilding tworzą między innymi materace piankowe, materace sprężynowe czy materace hybrydowe, które łatwo dopasujemy do indywidualnych potrzeb, zapewniając solidne podparcie dla całego ciała. Trudności nie sprawia również utrzymania materaca w czystości – wystarczy zdjąć z niego pokrowiec, a następnie wyprać go w pralce.

Jak się odprężyć i zrelaksować?

Wygospodarowanie w ciągu dnia odrobiny czasu na odpoczynek jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego i dobrej kondycji. Jak więc się odprężyć i zrelaksować? W tym celu najlepiej znaleźć zajęcie, które oprócz upragnionego ukojenia i wyciszenia będzie przynosiło również przyjemność i satysfakcję. Możliwości jest naprawdę sporo – od aktywności fizycznej, przez umysłową, po zajęcia manualne – dlatego z pewnością każdemu uda się znaleźć rozwiązanie najlepiej wpisujące się w jego preferencje i zainteresowania.

Naturalne materiały potrafią mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Wprowadzając organiczne surowce do naszego wnętrza, możemy liczyć na skuteczne ukojenie zmysłów, wyciszenie emocji i redukcję stresu, a dzięki temu – na lepszej jakości, regenerujący sen.

Zobacz też

Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni – 10 gatunków do wyboru
Dom

Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni – 10 gatunków do wyboru

Sen a zdrowie oczu – wpływ śnienia na jakość widzenia

Sen a zdrowie oczu – wpływ śnienia na jakość widzenia

Łóżko małżeńskie – jak zatroszczyć się o dwie osoby o różnych potrzebach?
Dom

Łóżko małżeńskie – jak zatroszczyć się o dwie osoby o różnych potrzebach?

Całoroczna, letnia czy zimowa – jaka kołdra sprawdzi się w twojej sypialni?
Dom

Całoroczna, letnia czy zimowa – jaka kołdra sprawdzi się w twojej sypialni?

Wojskowa metoda zasypiania, czyli jak szybko oddać się krainie snu

Wojskowa metoda zasypiania, czyli jak szybko oddać się krainie snu

Jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na ludzkie zdrowie?

Jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na ludzkie zdrowie?