Zaburzenia snu u dziecka

Zaburzenia snu są zawsze ciężkie, jednak kiedy występują u dziecka, często uniemożliwiają normalny sen również jego rodzicom. Problemy z wysypianiem się mogą utrudnić normalne funkcjonowanie rodziny oraz rozwój dziecka. Jeśli zauważymy u swojej pociechy objawy zaburzeń snu, powinniśmy koniecznie temu zaradzić.

Przyczyny zaburzeń snu u dzieci

Rodzaj zaburzeń snu będzie się różnił w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko. Na przykład bezsenność może występować już u noworodków, choć na ogół powinny przesypiać około 17 godzin. Brak snu może sygnalizować rodzicom, że coś im doskwiera albo ich boli. Maluszki często mają problem z zasypianiem z powodu ząbkowania czy kolki.

Dzieci trochę starsze, w tym przedszkolaki, mogą cierpieć na bezsenność z powodu czegoś znacznie poważniejszego. Wpływ na jakość ich snu na pewno będą miały traumatyczne przeżycia, stres, problemy w rodzinie lub z rówieśnikami, lęki i koszmary czy ból związany z różnymi dolegliwościami.

U nastolatków bezsenność nierzadko powodują używki, takie jak alkohol czy narkotyki. Wiele z nich zarywa noc, by spędzić czas przed ekranem, grać na komputerze. Osoby, które są uzależnione od technologii, będą rezygnowały ze snu na rzecz telefonu czy tableta.

Rodzaje zaburzeń snu u dzieci

Najbardziej powszechne zaburzenie to bezsenność, która może dotykać młodych z różnych powodów. Nie są w stanie zasnąć nawet wtedy, gdy czują się bardzo zmęczeni. U dziecka bezsenność może być przejściowa i za niedługo minąć. Mimo tego nie lekceważmy jej.

Dzieciom często przytrafia się lunatykowanie. Oznacza to, że w ciągu nocy, będąc pod wpływem snu, są w stanie poruszać się, przenosić przedmioty czy wykonywać różne czynności. Nie są świadomi tego, co robią. Jeśli nasze dziecko lunatykuje, powinniśmy usunąć z jego pokoju przedmioty, którymi mógłby zrobić sobie krzywdę. Możemy przenieść go do bliższego lub tego samego pokoju, aby mieć je na oku.

Powszechne lęki senne

Zaburzenia senne, które najbardziej kojarzą się z dziećmi, to koszmary. Wzbudzają one strach i niepokój w dziecku, przez co ma trudności z zaśnięciem. Nierzadko zdarza się, że gdy przyśni mu się koszmar, udaje się do sypialni rodziców. To jednak nie zawsze pomaga. Koszmary niezwykle stresują dziecko i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jeśli koszmary nie ustępują przez długi czas, warto zabrać dziecko do psychologa. Przyczyną lęków sennych może być stres lub traumatyczne przeżycia. Poznanie źródła problemu może pomóc w jego rozwiązaniu.

Przydatne okaże się również zapewnienie przestrzeni, w której dziecko będzie mogło swobodnie wypocząć. Zagwarantujmy mu swobodę i bezpieczeństwo, zapewniając mu odpowiedni materac, którego miękkość i wygoda pozwoli mu spokojnie zasnąć.

Zobacz też

Wojskowa metoda zasypiania, czyli jak szybko oddać się krainie snu

Wojskowa metoda zasypiania, czyli jak szybko oddać się krainie snu

Co takie wyróżnia produkty SleepMed na tle innych akcesoriów do spania?

Co takie wyróżnia produkty SleepMed na tle innych akcesoriów do spania?

Regeneracja z marką Fit.4.Sleep

Regeneracja z marką Fit.4.Sleep

Naturalne materiały, które sprawią, że Twój sen stanie się lepszy

Naturalne materiały, które sprawią, że Twój sen stanie się lepszy

Jakiej muzyki słuchać dla relaksu?

Jakiej muzyki słuchać dla relaksu?

Rodzaje zaburzeń snu

Rodzaje zaburzeń snu