Tokoferole – czym są i jak wpływają na zdrowie?

Suplementacja witamin znacząco nam pomaga, kiedy nasza dieta zawodzi. Suplementy dostarczają naszemu organizmu składniki, dzięki którym może prawidłowo funkcjonować. Jeśli decydujemy się na suplementację witaminy E, powinniśmy bliżej przyjrzeć się tokoferolom. Dowiedz się, czym są i jak wpływają na nasze zdrowie!

Czym są tokoferole?

Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że tokoferole i witamina E to pojęcia tożsame. Witamina E składa się ze związków organicznych, które nazywamy tokoferolami. Jest ich osiem, warto jednak pamiętać, że każdy z nich trochę się różni. Jakimi właściwościami się charakteryzują?

Z pewnością należy wspomnieć, że rozpuszczają się w tłuszczach. Są ponadto antyoksydantami i neutralizują wodne rodniki. Likwidują stres oksydacyjny, a proces ich wchłaniania następuje w jelicie cienkim. Dobrze wiedzieć, że gromadzone są przede wszystkim w tkance tłuszczowej. Odpowiadają za prawidłową regulację enzymów w naszym organizmie. Odgrywają również istotną rolę w przypadku układu odpornościowego. 

Jak wpływają na zdrowie?

Tokoferole są bardzo ważnym elementem diety, który nie powinien być bagatelizowany. Zajmują się wieloma istotnymi procesami, a do tego mogą zapobiec licznym nieprzyjemnym dolegliwościom, takim jak:

  • choroby układu krążenia, 
  • choroby serca, 
  • nowotwory,
  • miażdżyca, 
  • choroba Alzheimera, 
  • infekcje,
  • stany zapalne. 

Gdzie znajdziemy tokoferole? 

Nie ma wątpliwości, że warto suplementować witaminę E. Należy pamiętać o tym szczególnie w przypadku noworodków, ponieważ brak wystarczającej ilości tego składnika grozi w ich wypadku zaburzeniem widzenia czy niedokrwistością. Tokoferole odnajdziemy naturalnie w różnych produktach. Ich źródło stanowią między innymi kiełki pszenicy, tłuszcze roślinne, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy czy ziarna zbóż. Oprócz tego możemy zakupić je jako suplement diety. Zdobędziemy je zarówno stacjonarnie w aptekach, jak i w sklepach internetowych. 

Wiele aspektów zdrowego odżywiania wciąż może być dla nas sekretem, warto jednak edukować się na ten temat. Dzięki temu zyskamy pewność, że wiemy, co jest najlepsze dla naszego organizmu. Cennym składnikiem z pewnością będą tokoferole, które wspierają wiele istotnych procesów. Zdecydowanie trzeba zadbać o ich suplementację!

Artykuł sponsorowany.

Artykuł sponsorowany zdaniem redakcji reklamuje produkt medyczny.