Ekologiczne rozwiązania w Twojej sypialni? To możliwe
Jesteśmy coraz bardziej świadomi problemów, związanych ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. W związku z tym, poszukujemy sposobów na prowadzenie bardziej ekologicznego stylu życia. Jednym z pomieszczeń, które często pomijamy w tym procesie, jest nasza sypialnia. Jednak również w tym miejscu możemy wprowadzić różne ekologiczne rozwiązania, które nie tylko będą korzystne dla środowiska, ale także przyczynią się do poprawy naszego samopoczucia. W tym artykule przedstawimy różne sposoby na stworzenie sypialni zgodnej z naturą, takie jak wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, używanie produktów wolnych od substancji chemicznych czy redukcja zużycia energii. Dowiesz się, jakie proste kroki możesz podjąć, aby stworzyć sypialnię, która będzie korzystna dla środowiska i przyczyni się do poprawy Twojego zdrowia i samopoczucia.
Postaw na recykling
Do umeblowania sypialni nie będziemy potrzebowali ogromnych funduszy, jeśli tylko zdecydujemy się na wykorzystanie elementów wyposażenia, które już komuś służyły. W poszukiwaniu ramy łóżka czy komody możemy bowiem wybrać się nie tylko do sklepu meblowego, ale także odwiedzić pchli targ, komis czy jedną ze stron internetowych zrzeszających sprzedawców mebli używanych. Może zdarzyć się nawet tak, że za ciekawe i niebanalne meble, które będą służyły nam jeszcze przez wiele lat, nie zapłacimy ani złotówki. Wystarczy, że będziemy czatować na grupach w social mediach, gdzie ludzie ogłaszają się z chęcią oddania swoich rzeczy. Uwaga, w dużych miastach to wcale nie rzadkie zjawisko! Meble z drugiej ręki trzeba oczywiście odpowiednio oczyścić, a niekiedy także odnowić czy zreperować. Ten ciekawy i ekologiczny efekt jest jednak wart włożonego w remont wysiłku.
Możemy postawić też na formę recyklingu, która nie wymaga od nas samodzielnego majsterkowania. Wystarczy, że dokonując decyzji zakupowych będziemy zwracali uwagę na te wyroby, które oznaczone są jako wyprodukowane z materiałów recyklingowanych. To pora na uspokojenie wszystkich, którzy uważają, że znalezienie takowych do sypialni będzie graniczyło z cudem. Wiele kompletów pościeli, dodatków tekstylnych czy nawet dywanów zrobionych jest z włókien z ponownego użytku. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i świadomie wybierać to, co będzie zdobiło nasze sypialnie.
Wybierz ekologiczny materac
Sypialnia jest prawdziwą oazą wypoczynku dzięki przestronnemu, wygodnemu łóżku. O jego komforcie decyduje przede wszystkim wypełniający go materac. Decydując się na nowe podłoże snu do naszej sypialni wybierajmy nie tylko pomiędzy różnymi twardościami i materiałami wypełniającymi materace. Zwróćmy także uwagę na to, czy dany materac jest ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia. Do produkcji wielu materaców wykorzystuje się toksyczne kleje i barwniki, które są niebezpieczne zarówno dla naszej skóry, jak i dla środowiska naturalnego. Dlatego podczas wymiany materaca na nowy zwróćmy uwagę, czy jest on oznaczony certyfikatami o ekologii, które potwierdzają, że jego produkcja nie była szkodliwa. Co więcej, do stworzenia ekologicznych materaców używa się pochodzących z natury surowców i włókien. Materac ekologiczny to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy nie tylko na wygodzie, ale też otaczającym nas środowisku.
Zdecyduj się na energooszczędne źródła światła
Do budowania odpowiedniego, zmysłowego klimatu w sypialni niezwykle ważne są zróżnicowane źródła światła. Mocne i jasne światło sufitowe, rozproszone i spokojne światło ze ściennych kinkietów czy precyzyjne, punktowe światło lampki do czytania do sypialniane minimum, które pozwoli nam na manipulowanie nastrojem i funkcjonalnością w tym pomieszczeniu. Jak jednak pozostać ekologicznym przy wykorzystaniu dużej ilości źródeł światła? Wystarczy, że zamienimy stare, nieefektywne żarówki na takie, które pobierają mniej prądu i są trwalsze, czyli przykładowo żarówki LED. Dzięki nim nie tylko nie będziemy musieli przejmować się używaniem wielu lamp, ale także zobaczymy korzystną zmianę na rachunkach za energię elektryczną.
W sypialni ekologicznej warto zwracać również uwagę na klasę energooszczędności pozostałych sprzętów, takich jak telewizory czy monitory. Wykorzystując te oznaczone wyższymi klasami mamy pewność, że nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale jesteśmy także bardziej przyjaźni dla naszej planety.
Pościel? Ta z naturalnych włókien
Nadeszła pora na znalezienie nowych tekstyliów do Twojej ekologicznej sypialni? Postaw na takie pościele, kołdry czy poduszki, do których produkcji wykorzystano naturalne materiały. Bawełna czy len to nie tylko włókna, które pochodzą z natury, ale też niezwykle trwałe materiały, które przy odpowiednim użytkowaniu mogą służyć nam przez wiele lat. Ich wykorzystanie ma jeszcze jeden atut: są oddychające i przepuszczają powietrze, dzięki czemu higiena naszych sypialni znacząco się poprawia. Ucieszy to wszystkich, którzy zmagają się z problemami skórnymi czy z alergiami.
Wybierz mądrze także inne sypialniane akcesoria tekstylne. Zwróć uwagę na koce utkane ze splotów wełny czy innych naturalnych materiałów, które nie tylko będą wspaniale się prezentować, ale też zapewniać przyjemne ciepło. W porównaniu do syntetycznych materiałów gwarantują one zupełnie inny, prawdziwy komfort termiczny. Zwróć uwagę także na ofertę poduszek dekoracyjnych i postaraj się wyselekcjonować te, które do wnętrza pasują nie tylko stylem, ale też przyjaznym dla środowiska materiałem.
Pamiętaj o naturalnej higienie sypialni
Sypialnia to szczególne pomieszczenie, które powinno lśnić czystością. To tak ważne, ponieważ wszystkie kurze, pyłki czy inne drobinki, które gromadzą się w zakamarkach tego pokoju czy w pościeli, pogarszają nasze zdrowie i komfort wypoczynku. Jednak używanie mocnych detergentów, które mogłyby poradzić sobie z wszystkimi zabrudzeniami, nie jest wskazane w sypialni. Spanie w chemicznych oparach z pewnością nie służy naszemu zdrowiu. Jak więc dbać o higienę sypialni, trzymając się ekologicznych rozwiązań? Przede wszystkim nie zapominajmy o regularnym odkurzaniu, trzepaniu tekstyliów i dywanów czy wietrzeniu. Dzięki tym prostym czynnościom naturalnie wyeliminujemy wiele zanieczyszczeń i będziemy sypiać w bardziej komfortowych warunkach. Z widocznymi gołym okiem zabrudzeniami czy tłustymi plamami poradzimy sobie dzięki naturalnym środkom chemicznym, które nie są szkodliwe dla środowiska i nie zatruwają wód gruntowych. Coraz więcej z nich znaleźć można w zwykłych supermarketach. Z zabrudzeniami świetnie poradzą sobie też substancje, które znaleźć można praktycznie w każdej kuchni, czyli soda oczyszczona, kwasek cytrynowy oraz ocet. To bezpieczne dla zdrowia środki, którymi z powodzeniem doczyścimy wiele zabrudzeń.
Sypialniane ozdoby w stylu eko
By sypialnia tworzyła atrakcyjną całość, musimy zainwestować nie tylko w elementy wyposażenia, takie jak materace czy pościel, ale także w dodatki. Dzięki nim wnętrze będzie bardziej zdobne i po prostu ładniejsze. Jak jednak połączyć chęć przyozdobienia sypialni dekoracjami z ekologicznymi założeniami? Wystarczy, że sięgniemy po dodatki wykonane z naturalnych, prostych w utylizacji materiałów, lub wykonamy je samodzielnie. Jak możemy to zrobić? Zacznijmy od dokładnego przyglądania się swojemu otoczeniu podczas leśnych spacerów czy wędrówek po łąkach. Szybko zbierzemy naręcza polnych kwiatów czy ciekawych roślin, które po ususzeniu utworzą ciekawą kompozycję, idealną do wazonu czy podwieszenia pod sufitem. Z młodych, giętkich gałązek możemy zapleść naturalne stroiki. Starsze, zdrewniałe patyki można wykorzystać do wykonania dekoracji ściennej czy nawet świecznika, który będzie rzucał na ściany cienie przypominające te z ogniska. Ususzone liście, szyszki, kamyki czy fragmenty kory również zaprezentują się świetnie w wielu sypialnianych aranżacjach. Rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie czują w sobie zmysłu artystycznego, jest sięgnięcie po kupne dodatki, które mogą prezentować się równie ciekawie. W wielu sklepach znajdziemy figurki czy ozdoby wykonane z drewna, szkła czy trawy morskiej. Ciekawą i ekologiczną dekoracją, która stała się ostatnio niezwykle modna, są wyplecione z bawełnianych sznurków makramy.
Może nieco zieleni?
Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem do sypialni, które może pozytywnie wpłynąć na jej estetykę, jest przyozdobienie jej roślinami doniczkowymi. Bujna zieleń egzotycznych liści doda wnętrzu charakteru i stylu. Ba, może sprawić nawet, że będziemy lepiej wypoczywać! Zielony kolor jest jednym z tych, które równocześnie koją i uspokajają, wprowadzając nas w dobry nastrój, a także podbudowują naszą kreatywność. Oprócz tego, uprawianie roślin doniczkowych we wnętrzach może poprawiać jakość powietrza. Okazuje się, że niektóre rośliny nie tylko produkują tlen, ale mają także moc przepuszczania przez swoje korzenie szkodliwych drobin i niwelowania ich. By cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w swojej sypialni, sięgnijmy po rośliny takie jak skrzydłokwiaty, sansewierie czy bluszcze. Pamiętajmy, by nie sadzić ich w plastikowych, a w przepuszczalnych donicach z naturalnych materiałów, takich jak terakota czy glina. Dzięki temu powietrze będzie mogło swobodnie przemieszczać się do korzeni i na zewnątrz.
Przestrzeń sypialni również może posłużyć nam jako miejsce prawdziwej miejskiej uprawy. Wiele osób uważa, że ma za mało miejsca na uprawę roślin w domu. By cieszyć się własną miętą, pietruszką czy kolendrą nie trzeba jednak ogromnych połaci ziemi i skomplikowanego systemu nawadniania. Wystarczy kawałek parapetu, kilka nasion i sporo dobrych chęci. Nie musimy inwestować nawet w doniczki – w tej roli świetnie sprawdzą się kubeczki po jogurtach czy przecięte na pół butelki. Poświęćmy nieco troski zazielenianiu naszej planety i z satysfakcją obserwujmy, jak nasze sypialnie się zazieleniają jadalnymi listkami.