Zdrowe warzywa ze skórką – których warzyw nie warto obierać?

Warzywa, zaraz obok owoców są jednym z rodzajów produktów, które powinny znajdować się w codziennej diecie każdego człowieka. Zgodnie z zaleceniami specjalistów od zdrowego żywienia, dziennie powinno spożywać się minimum 400 gram warzyw i owoców i najlepiej, by były przemycane w każdym posiłku w mniejszych porcjach. Mając na uwadze tak duże znaczenie warzyw w diecie, warto wiedzieć, w jaki sposób je przyrządzać, by czerpać z nich maksimum wartości odżywczych, które w sobie skrywają. Nasuwa się więc pytanie, których warzyw nie warto obierać ze skórką? Podpowiadamy!

Dlaczego nie warto obierać niektórych warzyw?

Jednym z kluczowych powodów, dla których warto zajadać się świeżymi warzywami ze skórką jest fakt, że bardzo często sama skórka lub powierzchnia pod nią ma najwięcej witamin i wartości odżywczych. Jeśli więc obierzesz produkt ze skórki pozbywasz się właśnie najbardziej cennej części warzywa. Skórka stanowi pewnego rodzaju warstwę ochronną, mającą zabezpieczyć wnętrze przed działaniem czynników zewnętrznych, sama w sobie, w wielu przypadkach, które wymienimy poniżej, nie jest zaś szkodliwa dla zdrowia. Przed zjedzeniem jakiegokolwiek warzywa ze skórką czy bez koniecznie pamiętaj o jego dokładnym umyciu. Tym bardziej, jeśli nie masz pewności co do źródła uprawy, z jakiego pochodzi. W ten sposób zmyjesz z niego zanieczyszczenia lub pozostałości po opryskach. Warto wiedzieć, że warzywa ze skórką, które poddawane są obróbce termicznej, zatrzymują o wiele więcej składników odżywczych niż w przypadku, gdyby przed ich gotowaniem lub pieczeniem zostałyby pozbawione łupiny.

Te warzywa warto zjadać ze skórką

Warzywa ze skórą warto zjadać przede wszystkim ze względu na ich silne właściwości antyoksydacyjne, a więc odpowiadające za opóźnienie procesu starzenia się, a także chroniąc organizm przed wszelkiego rodzaju bakteriami i wirusami. Właśnie dlatego poleca się zjadać ze skórą między innymi:

  • pomidory – pod samą ich skórką znajduje się duża zawartość lipokenu, czyli przeciwutleniacza, który pomaga chronić przed chorobami układu krążenia i nowotworami. Jeśli więc tylko nie ma żadnych przeciwwskazań i dolegliwości żołądkowych po zjedzeniu pomidorów ze skórką, warto to praktykować jak najczęściej.
  • ogórki – są znakomite szczególnie dla osób, które zapominają o regularnym nawadnianiu swojego organizmu. Ogródki w ponad 90% składają się z wody, a najwięcej witamin skrywa się właśnie pod ich zieloną skórką. Podobnie jest w przypadku cukinii i bakłażana.
  • marchew – wystarczy ją dobrze umyć lub wyszorować z piasku. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto się w nią zaopatrywać u lokalnych dostawców lub kupować marchew bio z certyfikowanych upraw.
  • ziemniaki – są fantastycznym źródłem witamin z grupy B, błonnika i minerałów, ale obrane tracą już ich dużą część. Dlatego przyrządzając obiad z ich dodatkiem, lepiej je ugotować lub piec ze skórą i ewentualnie dopiero później obrać.

Natura doskonale wie, co dla nas dobre. Dlatego mając pod ręką bogactwo świeżych warzyw ze skórką, które są źródłem prozdrowotnych witamin i minerałów, warto po nie sięgać w pełnej postaci.

Zobacz też

Letnie warzywa, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie?

Letnie warzywa, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie?

Puste kalorie, czyli jakie produkty są dla nas śmieciowe?

Puste kalorie, czyli jakie produkty są dla nas śmieciowe?

Potrawy z grilla mogą być zdrowe. Poznaj zasady zdrowego grillowania.

Potrawy z grilla mogą być zdrowe. Poznaj zasady zdrowego grillowania.

Produkty, które warto pić i zjadać codziennie dla zdrowia.

Produkty, które warto pić i zjadać codziennie dla zdrowia.

Dieta wegetariańska – na czym polega?

Dieta wegetariańska – na czym polega?