Potrawy z grilla mogą być zdrowe. Poznaj zasady zdrowego grillowania.

Ciepła wiosna, a już na pewno okres lata to czas, który z pewnością można nazwać sezonem grillowym. Na przełomie kilkudziesięciu lat utarło się przekonanie, że potrawy z grilla nie są zdrowe. Wszystko jednak zależy od sposobu grillowania oraz produktów, które znajdą się na ruszcie. A jak wiadomo, ile osób, tyle sposobów grillowania. Jak zatem przygotowywać potrawy z grilla, by nadal swym smakiem rozpieszczały kubki smakowe, a przy tym były zdrowe i lekkostrawne?

Przygotowania do grillowania

Zacząć należy przede wszystkim od sprzętu do grillowania, a więc porządnie wyczyszczonego rusztu z ewentualnych resztek i przypaleń powstałych podczas ostatniego grillowania, a także rodzaju opalania i sposobu ochrony przed przypalaniem mięsa czy warzyw. Mając do wyboru grill węglowy i elektryczny, o wiele zdrowszą propozycją będzie druga opcja. Jeśli jednak wybór padnie na tradycyjnego grilla opalanego węglem, warto wyposażyć się w dodatkowe tacki, na których będzie można ułożyć mięso i warzywa. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ podczas grillowania potraw nad węglem wytwarzają się szkodliwe związki, które przedostają się w postaci dymu wytwarzanego ze skapującego tłuszczu na rozżarzony węgiel. Równie szkodliwe jest bezpośrednie opalanie potraw na wolnym ogniu, dlatego najzdrowiej i najbezpieczniej dla równomiernego grillowania jest delikatnie żażący się węgiel.

Polecane mięsa na grilla

Najczęściej spotykanymi rodzajami mięs na grilla są znane i lubiane karkówki, kiełbasy i steki. Jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu nie są one najlepszym wyborem. Zdecydowanie bardziej zaleca się wybierać chude mięsa, takie jak kurczak czy indyk. Z uwagi na fakt, że chude mięso piecze się krócej i po zdjęciu z grilla może sprawiać wrażenie wyszuszonego, najczęściej przygotowuje się je w postaci szaszłyków, w skład których oprócz pokrojonych kawałków mięsa wchodzą także warzywa, dodając całości soczystości i aromatu. Kupując mięso na grilla zdecydowanie lepiej jest samodzielnie przygotować dla niego marynatę lub doprawić ulubionymi ziołami, niż kupować kuszące w lodówkach sklepowych już doprawione, przetworzone wcześniej mięso. Nieczęsto podczas grillowania dochodzi do przypalenia, określanego zwęgleniem mięsa. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, bezwzględnie należy unikać spożywania takiego mięsa, ponieważ zwęglone fragmenty jedzenia zawierają związki szkodliwe dla zdrowia.

Warzywa na ruszt

Czy warzywa na grilla to dobry pomysł? Tak naprawdę to jeden z najlepszych, i co ważne, najzdrowszych pomysłów! Warzywa bowiem doskonale niwelują szkodliwość rakotwórczych związków powstających podczas grillowania. Jakie warzywa sprawdzą się na grilla? Na pewno warto wziąć pod uwagę różnego rodzaju papryki – od czerwonej, przez żółtą, po zieloną, a także ziemniaki, pomidory, cukinie czy bakłażan. Grillowane warzywa można podpiekać osobno lub w już wymieszanych zestawach, które później wystarczy doprawić odrobiną oliwy i ulubionymi przyprawami, by powstałą z nich prosta i smaczna sałatka.

Jak się okazuje, grillowanie może być nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Wystarczy tylko zgłębić się w temat i zastosować do zasad świadomego grillowania. Nie bez znaczenia jest sposób opiekania potraw, jakość i gatunek produktów, a także uzupełnienie dań zdrowymi dodatkami warzywnymi, które będą lekką przekąską i jednocześnie zneutralizują szkodliwe związki, jakie mogą wydzielać się grillowania.

Zobacz też

Letnie warzywa, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie?

Letnie warzywa, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie?

Produkty, które warto pić i zjadać codziennie dla zdrowia.

Produkty, które warto pić i zjadać codziennie dla zdrowia.

Zdrowe warzywa ze skórką – których warzyw nie warto obierać?

Zdrowe warzywa ze skórką – których warzyw nie warto obierać?