Połączenie pomidora z surowym ogórkiem – czy to na pewno zdrowe połączenie warzyw?

Z roku na rok można zauważyć rosnące zainteresowanie tematem zdrowego odżywiania, a co za tym idzie, także świadomości żywieniowej, wpływu jedzenia na zdrowie, samopoczucie i energię życiową. W związku z tym, wokół jedzenia umocniło się wiele faktów, ale narosło też wiele mitów, które warto obalić. Jak to jest więc z połączeniem pomidora z surowym ogórkiem? Czy takie połączenie warzyw jest bezpieczne, czy może też szkodliwe dla zdrowia człowieka?

Prozdrowotne właściwości pomidorów

Zacznijmy na początek od wskazania wartości, jakie skrywa w sobie pomidor. To warzywo jest przez jednych kochane, a przez innych znienawidzone przez charakterystyczny smak. Mogą występować w różnych odmianach kolorystycznych, jak czerwone, czarne i żółte, oraz smakowych i gabarytowych, spośród których wyróżniamy między innymi takie gatunki jak pomidory malinowe, truskawkowe, gruntowe, koktajlowe czy paprykowe. Bez względu na to, trzeba przyznać, że pomidor jest jednym ze zdrowszych i najczęściej wybieranych z warzyw. To właśnie w nim znajduje się bogactwo likopenu, czyli przeciwutleniacza odpowiedzialnego za hamowanie procesu starzenia się, a także witaminy A i C, potasu i fosforu. Dlaczego warto polubić pomidory i zadbać o ich obecność w diecie? Chociażby dlatego, że wzmacniają odporność, wspomagają procesy trawienne, chronią przed prawdopodobieństwem wystąpienia miażdżycy oraz raka prostaty u mężczyzn i raka szyjki macicy u kobiet.

Prozdrowotne właściwości ogórków

A jakie drogocenne właściwości zawiera w sobie sam ogórek zielony? Trzeba przyznać, że nie jest to równy przeciwnik pomidora. Raczej to doskonały partner, aniżeli konkurent pod względem zawartości witamin. W ogórku jest ich bowiem o wiele mniej, ponieważ składa się głównie z wody, która przekracza aż 90%. Z kolei w pozostałych około 10% znajdują się witaminy, takie jak witamina C, witaminy z grupy B, a także żelazo, wapń czy magnez. Niestety wartości te są na tyle niskie, że z pewnością nie zaspokajają rekomendowanego, dziennego spożycia danych minerałów. Zielony, surowy ogórek jest jednak doskonałym warzywem nawadniającym, który fantastycznie spisuje się w kompozycjach letnich posiłków, jak zupa ogródkowa, mizeria czy… letnia sałatka z pomidorem. Ale czy to ostatnie połączenie jest na pewno dozwolone?

Pomidor i surowy ogórek – wojna czy pokój?

Połączenie pomidora i zielonego ogórka stanowi jeden z najbardziej popularnych duetów, który znajduje się na talerzach. Przez wiele lat dominowało jednak przekonanie, że łączenie ze sobą tych warzyw nie jest zdrowe, a co więcej – może być szkodliwe dla zdrowia. Powodem takiego myślenia jest askorbinaza znajdująca się w ogórku. Enzym ten dezaktywuje witaminę C, którą zawiera pomidor. Jednak, czy taki stan rzeczy jest na tyle poważny, by odmawiać sobie dań składających się z pomidora i ogórka? Na szczęście nie jest to konieczne. Według informacji udzielonych przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, by zmniejszyć negatywne działanie askorbinazy, która uwalniana jest podczas krojenia ogórka, należy zmienić jego odczyn pH. Wystarczy do sałatki dodać sok z cytryny lub ocet balsamiczny. Poza tym warto pamiętać o zalecanej dawce zjadania różnych warzyw i owoców bogatych w witaminy. Zwracając uwagę na jakość i pożywność zjadanych posiłków bez większych problemów można zaplanować uzupełnienie witaminy C, dzięki spożywaniu innych warzyw, takich jak chociażby papryka, pietruszka czy brokuły. Dzięki temu zjadanie pomidora z ogórkiem będzie nie tylko dozwolone, ale i smaczne.