Dieta wegetariańska – na czym polega?

Trend związany z wegetarianizmem, a więc stylem żywienia, który polega na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu produktów mięsnych, stał się bardzo popularny w Polsce. Zyskał tak spore grono zwolenników, że nawet sieci marketów wprowadziły do swoich ofert specjalne serie produktów dla wegetarian. Jeszcze kilka lat temu wydawałoby się to mało realne z obawą, czy konsumenci przekonają się do tego typu produktów i czy będą uznawać je za pełnowartościowe. Dziś trzeba przyznać, że produkty dla wegetarian cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i smakowych.

Dla kogo dieta wegetariańska

Wegetarianizm, bo od tego pojęcia należy wyjaśnić temat, polega na rezygnacji ze spożywania produktów mięsnych, a więc wszelkiego rodzaju szynek, kiełbas, klopsów, kotletów, pieczeni. Osoby stosujące tę dietę wystrzegają się drobiu, wołowiny, wieprzowiny i dziczyzny. Jest to często związane z aktualnym stanem zdrowia, który wymaga rezygnacji z mięsa (m.in. problemy z wysokim cholesterolem czy otyłość), chęć poprawy jakości żywienia, ale także z pewnymi przekonaniami filozoficznymi i pobudkami etycznymi związanymi z podejściem do zwierząt. Dieta wegetariańska, z uwagi na eliminację z jadłospisu źródła jest uboższa w takie składniki odżywcze jak białko, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B. Jeszcze do niedawna dieta wegetariańska była odradzana dzieciom, osobom starszym oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Dziś w zależności od indywidualnego stanu zdrowia oraz mądremu komponowaniu posiłków, w których znajduje się alternatywne źródła białka i innych ważnych składników odżywczych, dieta wege, przy założeniach pozwalających na jej wprowadzenie, może być stosowana przez te grupy osób. Najlepiej jednak, aby przed przejściem na dietę wegetariańską, skonsultować temat z doświadczonym dietetykiem.

Co jeść na diecie wegetariańskiej?

Będąc na diecie wegetariańskiej, bez problemu można skomponować zdrowe, pożywne i pełnowartościowe posiłki, nawet jeśli nie znajdzie się w nich mały kawałek mięsa. Zamiast wspomnianego produktu, jego brak można zastąpić wszelkiego rodzaju roślinami strączkowymi, które są źródłem białka roślinnego. Przede wszystkim warto sięgać po soczewicę, fasolę i ciecierzycę, a w wersji przetworzonej także smaczny humus. Oprócz tego zalecane jest spożywanie produktów mlecznych, a więc jaj, jogurtów, maślanek, masła. W daniach nie może zabraknąć także świeżych warzyw i owoców oraz produktów zbożowych, szczególnie polecanych jak komosa ryżowa czy gryka. Z kolei do deserów i dodatków warto pamiętać o migdałach, orzechach i nasionach chia.

Zalety i wady diety wegetariańskiej

Jednym z powodów przechodzenia na dietę wegetariańską jest poprawa zdrowia. Dlatego też osoby stosujące tę dietę dostrzegają szereg niosących ze sobą korzyści zdrowotnych, takich jak lepsze samopoczucie, poprawa metabolizmu i zmniejszenie zaparć, ale też zminimalizowanie wystąpienia ryzyka cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i otyłości. Po dłuższym stosowaniu diety, większość osób wyraźnie dostrzega utratę zbędnej tkanki tłuszczowej, co także pozytywnie wpływa na ich wygląd. Nic dziwnego, że dieta wege nazywana jest potocznie zdrowym odchudzaniem. Przejście na dietę w sposób chaotyczny i niekontrolowany może jednak przynieść więcej szkód niż korzyści dla zdrowia, co powodować może spadek energii, niedobór witamin i minerałów, a w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń żywienia. Dlatego rekomenduje się, aby wegetarianie suplementowali przede wszystkim witaminę D i inne składniki, które zaleci lekarz.

Zobacz też

Letnie warzywa, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie?

Letnie warzywa, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie?

Puste kalorie, czyli jakie produkty są dla nas śmieciowe?

Puste kalorie, czyli jakie produkty są dla nas śmieciowe?

Produkty, które warto pić i zjadać codziennie dla zdrowia.

Produkty, które warto pić i zjadać codziennie dla zdrowia.

Zdrowe warzywa ze skórką – których warzyw nie warto obierać?

Zdrowe warzywa ze skórką – których warzyw nie warto obierać?