Czy noszenie butów na obcasie jest zdrowe dla stóp?

Buty na obcasie, a zwłaszcza szpilki, są idealnym dodatkiem do eleganckiej stylizacji, tym bardziej, że podkreślają kobiece wdzięki, wysmuklają sylwetkę, a także dodają kilku centymetrów wzrostu. Co więcej, są piękne w wykonaniu, zarówno pod względem kształtu, wzorów, kolorów, jak i materiału, z jakiego powstały. I choć zalet butów na wysokim obcasie można byłoby wymienić o wiele więcej, okazuje się, że nagminne, a więc całodniowe i codzienne noszenie takich butów na stopach może być bardzo męczące i wymagające. Pojawia się więc pytanie, czy noszenie butów na obcasie jest zdrowe dla stóp?

Rodzaje buty na wysokim obcasie, czyli jakie?

Takim mianem określa się między innymi popularne szpilki, czółenka, buty na słupku czy buty na koturnie. Każdy z nich charakteryzuje się tym, że zmienia ułożenie stopy w ten sposób, że pięta znajduje się wyżej niż palce u stóp. I tak w przypadku szpilek, mówimy o wąskim obcasie przypominającym igłę bądź właśnie szpilkę. Czółenka zwykle mają nieco grubszy obcas od szpilki. Z kolei obcas przy butach na słupku jest bardziej kanciasty o kształcie kwadratu lub prostokąta oraz zdecydowanie stabilniejszy. Natomiast buty na platformie, spośród wszystkich wyżej wymienionych, są najbardziej stabilne, z uwagi na fakt, że podwyższenie obcasa obejmuje nie tylko tylnią, ale i przednią część obuwia, co z pewnością daje większy komfort noszenia. Nie bez znaczenia jest także wysokość obcasa, ponieważ 3 cm podwyższenie zdaje się być dość niskie, w porównaniu z propozycjami obuwia o obcasach sięgającymi 11 centymetrów różnicy między linią palców i pięty.

Noszenie obcasów a zdrowie

Czy noszenie butów na obcasie jest zdrowe? Takie buty są z pewnością eleganckie, stylowe i popularne. Czy zdrowe? Już niekoniecznie. Trzeba pamiętać, że na stopach opiera się cały ciężar ciała, który w naturalnej, a więc płaskiej pozycji stopy, powinien rozkładać się na trzy punkty styku – na pięcie oraz pierwszej i trzeciej głowie śródstopia. Równowaga ta zostaje jednak zachwiana w momencie, gdy panie ubierają na stopy obuwie na wysokim obcasie i co gorsza, nierzadko skazują się na cały dzień poruszania się w niewygodnych butach skazując się na pojawienie bolesnych odcisków, obrzęków, otarć czy nawet haluksów. Noszenie obcasów o wysokości już około 8 centymetrów wpływa na wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych, ale też na zmianę ustawień poszczególnych kości, więzadeł i ścięgien. Szczególnie groźne okazuje się nagminne noszenie takiego obuwia przez młode, nastoletnie kobiety będące jeszcze w fazie rozwoju. Takie sytuacje często powodują problemy nie tylko ze stopami, ale także z kręgosłupem, pogłębiając lordozę lędźwiową.

Czy istnieje zdrowy obcas? Jaka wysokość jest dozwolona?

Jeśli noszenie naprawdę wysokich butów na obcasie jest sporadyczne i ma miejsce głównie podczas jakiś wyjątkowych okoliczności, jak przykładowo ślub, urodziny czy rozmowa o pracę, nie stanowi to większego zagrożenia dla zdrowia. Chyba, że częstotliwość takiego nadwyrężania stóp ma miejsce codziennie. To zmienia postać rzeczy. Specjaliści informują jednak, że noszenie całkowicie płaskiego obuwia jest także niezalecane. Najbezpieczniejszą wysokością butów jest zatem obcas do 4 centymetrów, najlepiej ze stabilną podeszwą gwarantującą poczucie komfortu i wygody.

Czy trzeba odmawiać sobie noszenia wysokich szpilek ze względu na zdrowie pomimo, że tak wiele pań je uwielbia, czuje się pewniej i bardziej kobieco? Oczywiście, że nie. Wysokie obcasy warto jednak nosić z rozwagą. Jeśli na przykład wymaga tego określony dress code podczas konferencji, wysokie obcasy można mieć tylko w trakcie wydarzenia. Z kolei na zmianę, tuż po evencie, warto zmienić je na inne, wygodniejsze obuwie, które także będzie dopasowane do stylizacji.