Jak wzmocnić plecy? Poznaj polecane ćwiczenia na zdrowy kręgosłup.

Choć podtrzymują całą sylwetkę ciała, stając się dla niej postumentem, przez wiele osób są poważnie zaniedbywane. O jakiej części ciała mowa? Oczywiście o mięśniach pleców, a także o samym kręgosłupie, którego dolegliwości dotyczą dziś niemal każdego. Wpływ na taki stan rzeczy ma statyczny i często siedzący tryb życia, ale także nieodpowiednie schylanie się czy brak ćwiczeń. Jak zatem wzmocnić plecy? I przez jakie ćwiczenia możemy osiągnąć prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup?

Po co wzmacniać mięśnie kręgosłupa?

Przede wszystkim warto sobie zdać sprawę z faktu, że to właśnie mięśnie pleców otaczające kręgosłup stają się jego podstawową podporą, stabilizując go. Jeśli więc mięśnie te będą słabe, osłabieniu ulegnie także grzbiet. Oznacza to, że niewzmocnione plecy mogą ostatecznie doprowadzić do poważnych następstw, chociażby takich jak skrzywienia kręgosłupa. Te z kolei mogą zaburzyć prawidłową postawę ciała, zarówno stojącą, jak i siedzącą, ale także powodować nieprzyjemne i nawracające dolegliwości bólowe, często spędzające sen z powiek. Znając bowiem konsekwencje, warto się zmobilizować, poświęcić trochę czasu i włożyć nieco wysiłku w trosce o swoje zdrowie.

Najczęstsze problemy z plecami i kręgosłupem

Niestety wielogodzinna praca w jednej pozycji, zwłaszcza siedzącej czy długie wieczory spędzane na kanapie w bezruchu, a nawet spanie na zbyt miękkim materacu, nie sprzyjają ani plecom, ani kręgosłupowi. A w wyniku zaniedbań mogą pojawić się dokuczliwe bóle pleców oraz skrzywienia czy choroby zwyrodnieniowe. Oprócz niekomfortowego samopoczucia, do najczęstszych symptomów związanych z chorobami kręgosłupa należą także ograniczenia ruchowe, nierzadko z wzmożonym bólem, drętwienie rąk, barków lub nóg, a nawet bóle w klatce piersiowej. Najwięcej osób skarży się na dolegliwości związane z szyjnym odcinkiem kręgosłupa, piersiowym oraz lędźwiowym.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Chcąc wziąć na poważnie sprawy w swoje ręce oraz zadbać o mocne plecy i zdrowy kręgosłup, niezbędne będzie wykonywanie dedykowanych ćwiczeń wzmacniających, a także takich, które będą niwelować występujące aktualnie bóle. Takie ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu, w grupie uczęszczając na zajęcia fitness lub indywidualnie pod okiem fizjoterapeuty czy rehabilitanta, który na bieżąco będzie korygował błędy i podpowiadał, jakie zestawy ćwiczeń będą najlepsze dla określonego problemu. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sportem na wzmocnienie szkieletu jest pływanie, dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto zapisać się na basen i regularnie odwiedzać to miejsce minimum raz na tydzień. Wśród znanych i polecanych ćwiczeń warto wykonywać między innymi tak zwany koci grzbiet, przyciągania naprzemiennie kolan do barków w pozycji leżącej oraz jeszcze inne ćwiczenie, podczas którego leżąc na brzuchu unosi się jednocześnie lewą rękę i prawą nogę do góry, zmieniając kolejność po kilku sekundach.

Chcąc zadbać o swój kręgosłup warto wdrożyć proste zasady, które z biegiem czasu staną się zdrowym nawykiem. Pamiętaj więc, by nie zakładać nogi na nogę, nie siedzieć zbyt długo w jednej pozycji, robić sobie przerwy podczas pracy przy biurku, a przy podnoszeniu jakichkolwiek przedmiotów zginać kolana, a nie plecy, zachowując przy tym wyprostowany kręgosłup. I choć wydawać by się mogło, że choroby dotyczą zwykle osób w starszym wieku, nic bardziej mylnego. Problemy z kręgosłupem mają coraz to młodsze osoby, dlatego nie warto bagatelizować tematu i jak najszybciej wdrożyć zdrowe przyzwyczajenia, które wzmacniają plecy i kręgosłup.

Zobacz też

Ile kosztuje trener personalny i czy warto z nim ćwiczyć?

Ile kosztuje trener personalny i czy warto z nim ćwiczyć?

Jak zregenerować mięśnie po treningu?

Jak zregenerować mięśnie po treningu?

Z czego wynika ból kręgosłupa?

Z czego wynika ból kręgosłupa?

Zdrowy poranek – kilka czynności, które powinieneś wykonać, aby dobrze rozpocząć dzień

Zdrowy poranek – kilka czynności, które powinieneś wykonać, aby dobrze rozpocząć dzień