Czym jest triathlon?

W ostatnim czasie dyscyplina sportowa, określana mianem triathlon, bardzo zyskała na popularności. Aktualnie, głównie w okresie letnim, organizowane są liczne zawody triathlonowe zrzeszające ogromną liczbę sympatyków tej aktywności fizycznej. Pomimo rosnącego zainteresowania, zarówno samo pojęcie, jak i obowiązujące zasady tego sportu, nie wszystkim są znane. Dlatego poniżej wyjaśnimy, czym dokładnie jest triathlon i na czym polega?

Czym jest triathlon?

Triathlon jest niezwykle złożoną i wymagającą dyscypliną sportową, do której trzeba się bardzo dobrze przygotować z wyprzedzeniem. Już sam przedrostek “-tri” wskazuje, że mamy do czynienia z liczbą “trzy”, a więc z trzema dyscyplinami sportowymi, jakimi są następujące po sobie: pływanie, jazda na rowerze oraz bieganie. Z kolei “-athlon” oznacza nic innego jak zawody. Wszystkie te trzy aktywności składają się na całość, wymagając od zawodników nadzwyczajnej szybkości, siły oraz wytrzymałości, ponieważ pomiędzy nimi nie ma czasu na przerwę czy odpoczynek. Zawodnicy rozliczani są z całego dystansu triathlonu, który może się różnić w zależności o jego rodzaju, a czas spędzony w strefie zmian również wlicza się do czasu. Tu liczy się każda sekunda.

Triathlon, czyli pływanie + jazda na rowerze + bieganie

Wszystkie wymienione dyscypliny, a więc pływanie, kolarstwo i bieganie następują kolejno po sobie. Pierwszą z nich jest pływanie. Jeśli chodzi o sam styl, nie ma jednego, który jest obowiązujący, natomiast najczęściej wybieranym stylem, a zarazem najszybszym, jest kraul. Zawodnicy mają na sobie czepki, okulary i specjalne stroje kąpielowe, a jeśli temperatura wody jest poniżej ustalonego progu, mogą mieć na sobie także pianki pływackie, które mają za zadanie chronić przed ewentualnym wychłodzeniem organizmu. Kolejnym etapem triathlonu jest kolarstwo, a więc jazda na rowerze. Po wyjściu z wody, zawodnicy przemierzają do strefy zmiany, gdzie mogą zmienić swój strój na rowerowy, a także ubrać kask i obuwie oraz ruszyć w trasę odpowiednio przygotowanym rowerem. Po zakończonym etapie, ponownie przychodzi czas na udanie się do strefy zmian i przejście do ostatniego wyzwania, jakim jest bieganie. Zarówno jazda na rowerze, jak i bieganie są tymi odcinkami, w których można sporo nadrobić dystans. W biegu bardzo ważne jest obrane tempo i przyjęta strategia – najczęściej zawodnicy decydują się na utrzymanie stałego tempa na całym odcinku lub podzielenie go na dwie części – wolniejszą i szybszą, decydującą o końcowym wyniku.

Triathlon a zdrowie

Czy triathlon jest dla każdego? Ta dyscyplina jest z pewnością bardzo wymagająca i wyczerpująca. Dlatego najczęściej startują w niej osoby, które są już wytrenowane we wszystkich trzech dziedzinach lub chociaż jedna z nich jest ich główną aktywnością fizyczną, w której się specjalizują. Rozpoczęcie przygody z triathlonem otwiera bowiem przed takimi osobami nowe horyzonty, podczas których mogą zmierzyć się z wyzwaniem pokonania kolejnych ambitnych celów sportowych. Triathlon jest bez wątpienia zdrową formą ruchu. Okazuje się bowiem, że osoby rozsądnie trenujące wykazują się ogromną sprawnością fizyczną, mniejszą podatność na ból, a także dobrą pracą serca. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że każdy medal ma dwie strony, dlatego w przypadku biegania po twardej powierzchni, w perspektywie czasu, bardzo narażone są stawy i kolana. Biorąc ostatecznie pod uwagę cały bilans zalet i wad trenowania triathlonu, z pewnością o wiele więcej jest plusów opowiadających się za tym, że jest to sport, który warto zacząć trenować.

Zobacz też

Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni – 10 gatunków do wyboru
Dom

Rośliny oczyszczające powietrze do sypialni – 10 gatunków do wyboru

Sen a zdrowie oczu – wpływ śnienia na jakość widzenia

Sen a zdrowie oczu – wpływ śnienia na jakość widzenia

Wojskowa metoda zasypiania, czyli jak szybko oddać się krainie snu

Wojskowa metoda zasypiania, czyli jak szybko oddać się krainie snu

Jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na ludzkie zdrowie?

Jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na ludzkie zdrowie?

Nowinki technologiczne w medycynie – postęp w leczeniu chorób

Nowinki technologiczne w medycynie – postęp w leczeniu chorób

Siedzący tryb życia – wyzwania dla zdrowego trybu życia

Siedzący tryb życia – wyzwania dla zdrowego trybu życia