Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Ciało człowieka to bardzo skomplikowany mechanizm, a zarazem bardzo inteligentny system. Kiedy coś niedobrego dzieje się w organizmie człowieka, choć niekoniecznie musi zdradzać to ogólny stan samopoczucia, ciało wysyła ostrzegawcze sygnały. Dużo słyszy się o różnego rodzaju wysypkach, zapachu czy wyglądzie cery. Warto też jednak zwrócić uwagę na… paznokcie. Bowiem ich kolorystyka potrafi wiele ujawnić. Jedną z przypadłości dotyczących paznokci są występujące na nich białe plamki. Co one właściwie oznaczają i czy jest to powód do zmartwień?

Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą?

W pierwszej kolejności należy wykluczyć ewentualność mechanicznego urazu paznokcia w wyniku uderzenia czy przytrzaśnięcia. Niestety wypadki chodzą po ludziach i jeśli w ostatnim czasie przytrafiła Ci się sytuacja, w której doznałeś urazu paznokcia, możliwe, że białe przebarwienia są tego efektem. W wyniku mikrourazu, na płytce paznokcia powstają wtedy najczęściej białe poprzeczne prążki, które za jakiś czas znikną. Jeśli jednak żadna z opisanych powyżej sytuacji nie miała miejsca, a na paznokciach widoczne są białe przebarwienia, koniecznie trzeba przyjrzeć się swojej aktualnej diecie. Najczęstszą przyczyną takiego odbarwienia są braki konkretnych witamin i minerałów w codziennym jadłospisie. Jeszcze inną przyczyną mogą być symptomy chorób paznokci, związane zwykle w grzybicą. Jak sobie z tym poradzić i odzyskać ładne paznokcie?

Jak usunąć białe plamki z paznokci?

Jeśli przebarwienia powstały w wyniku urazu, niestety nie ma skutecznej metody na ich szybkie pozbycie się z płytki paznokcia. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać do czasu ich zniknięcia. Z kolei zmagając się z białymi plamkami na paznokciach spowodowanymi brakiem wystarczającej ilości witamin i materiałów, niezbędne będzie wzbogacenie diety o dobroczynne składniki. Do najważniejszych składników odpowiadających za dobrą kondycję paznokci należą:

  • wapń – którego dostarczyć można jedząc jajka, wyroby mleczarskie, jak jogurty, kefiry czy maślanki, ale też inne produkty jak szpinak czy natka pietruszki;
  • witaminy z grupy B – uzupełniając je w postaci produktów zbożowych, fasoli i orzechów;
  • cynk – wzbogacając dietę poprzez zjadanie kaszy, wątróbki, a także nasion słonecznika czy pestek dyni;
  • żelazo – które można uzupełnić dodając do diety paprykę, wątróbkę, soję czy białą fasolę.

Co zrobić, jeśli białe plamki z paznokci nie znikają?

Jeżeli pomimo wykluczenia wystąpienia zarówno urazu, jak i braku minerałów w diecie, a problem białych plamek na paznokciach nie znika, warto skonsultować temat z lekarzem dermatologiem, który bliżej przyjrzy się przypadkowi i zaleci odpowiednie leczenie. Możliwe, że problemem jest jakiś rodzaj grzybicy, który zaatakował paznokcie i nie obędzie się bez leczenia farmakologicznego. Warto wiedzieć, że takie plamki mogą być objawem innych chorób i dolegliwości, które mogą być nieoczywiste. Należą do nich anemia, niewydolność nerek lub jelit, choroby związane z żołądkiem lub niska odporność na różnego rodzaju infekcje. Dlatego w trosce nie tylko o sam wygląd swoich paznokci, ale przede wszystkim o stan swojego zdrowia, nie można bagatelizować tych drobnych przebarwień na płytce paznokcia.

Zobacz też

Suplementy na lśniącą sierść, stawy i inne dolegliwości – jakie witaminy powinny przyjmować konie?

Suplementy na lśniącą sierść, stawy i inne dolegliwości – jakie witaminy powinny przyjmować konie?