Jakimi aktywnościami najszybciej spalamy kalorie?

Zazwyczaj nadejście nowego roku kalendarzowego lub zbliżające się wielkimi krokami lato stają się dużą motywacją do zadbania o swoje zdrowie, dietę oraz zrzucenie zbędnych kilogramów czy pozbycie się kilku fałdek. Dieta cud nie istnieje, ale na szczęście spośród różnych aktywności fizycznych, można wybrać takie, dzięki którym szybciej spala się kalorie od innych. O jakich aktywnościach sportowych mowa?

Spalanie kalorii dzięki sportowi

Sama aktywność fizyczna ma doprowadzić nie tylko do utraty kilogramów, ale także powinna sprawiać przyjemność. Dlaczego? Powodów jest kilka. Pierwsza z nich to zadowolenie i satysfakcja. O wiele chętniej będziesz wykonywać jakieś czynności, jeśli je lubisz, niż gdybyś miał się do nich zmuszać. Nastawienie ma tutaj ogromne znaczenie. Kolejną kwestią jest elastyczność i brak nudy. Jeśli dana aktywność stanie się dla Ciebie zbyt monotonna, zmień ją na inną lub po prostu zmień trasę (na przykład w przypadku biegania lub jazdy rowerem). I po trzecie – podczas wysiłku fizycznego wyraźnie wzrasta poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia, które powodują, że masz nie tylko dobry nastrój, ale też więcej energii i samozaparcia do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Spalanie kalorii – wysiłek fizyczny na zewnątrz

Jeśli lubisz uprawiać sport poza domem, nie zabraknie tutaj propozycji. Jednym z najlepszych sposobów na spalanie kalorii jest jazda rowerem. To fantastyczny sport, jeśli nie możesz obciążać stawów, a jednocześnie zależy Ci na regularnym ruchu. Podczas godzinnej jazdy rowerem w ulubione miejsca lub odkrywając zupełnie nowe miejscówki, możesz spalić 500-700 kalorii w zależności od tempa jazdy. Inną aktywnością, podczas której można spalić podobną liczbę kalorii jest bieganie. Zakładając oczywiście umiarkowane tempo biegu. Dla zaawansowanych biegaczy, którym zależy na szybkim spalaniu, poleca się trening interwałowy, czyli taki, który jest oparty na rundach. Przykładowo po fazie szybkiego biegu, następuje trucht lub szybki marsz i tak kilka razy w ustalonych cyklach. Aktywnością, która przyniesie pożądane rezultaty będzie również pływanie. Tę aktywność warto wzmocnić szczególnie w okresie lata, kiedy oprócz basenów możesz trenować także w okolicznych jeziorach. Pływanie rekomendowane jest wszystkim, bez względu na wiek.

Spalanie kalorii – aktywności fizyczne w domu i na salach fitness

Dla tych, którzy wolą poćwiczyć w domu, szczególnie polecana jest skakanka. Wbrew pozorom za pomocą kawałka sznurka, można spalić całkiem sporo kalorii – około 500 kcal. Przy tym wysiłku pracuje całe ciało – zarówno korpus ciała na czele z ramionami i barkami, jak i nogi od pośladków, aż do łydki. Jedną z najprzyjemniejszych aktywności fizycznych, zyskujących uznanie zwłaszcza wśród kobiet, jest taniec. Poruszanie się w rytm muzyki zgodnie z ustaloną choreografią podczas zajęć z zumby może być doskonałą formą rozrywki, podczas której w godzinę można spalić od 600-800 kalorii. Z kolei dla tych, którym aktywność fizyczna nie jest obca i lubią gry zespołowe, rekomenduje się grę w squasha, polegającą na odbijaniu piłeczki rakietką o ścianę. W tym sporcie nie ma nudy, ponieważ trzeba być stale w ruchu, a tempo gry potrafi być naprawdę zawrotne. Podczas treningu squasha można spalić około 800 kcal.

Dobrze jest, jeśli aktywność fizyczna towarzyszy na co dzień, przez cały rok, a nie jedynie w momentach mobilizacji, jak Nowy Rok czy zbliżające się lato. Dbając o regularny ruch, dbamy także o ogólny stan zdrowia i samopoczucia. Osoby początkujące, które dopiero zaczynają podejmować się jednak jakiejkolwiek aktywności fizycznej muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, jak porządna rozgrzewka i stopniowanie wysiłku. Takie podejście pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych kontuzji czy też szybkiego spadku motywacji. Zatem: małymi krokami do przodu, a cel, jakim jest spalanie kalorii na pewno zostanie osiągnięty.

Zobacz też

Ile kosztuje trener personalny i czy warto z nim ćwiczyć?

Ile kosztuje trener personalny i czy warto z nim ćwiczyć?

Regeneracja mięśni w rehabilitacji

Regeneracja mięśni w rehabilitacji

Jak zregenerować mięśnie po treningu?

Jak zregenerować mięśnie po treningu?

Suplementy na lśniącą sierść, stawy i inne dolegliwości – jakie witaminy powinny przyjmować konie?

Suplementy na lśniącą sierść, stawy i inne dolegliwości – jakie witaminy powinny przyjmować konie?

Czym jest triathlon?

Czym jest triathlon?