Spięty kark – jak sobie poradzić z bólem?

Niewygodne ułożenie podczas snu, statyczny tryb życia, ale też źle dobrana poduszka czy pozycja podczas pracy przy komputerze – wszystkie te sytuacje mogą powodować niekomfortowe uczucie napięcia karku i szyi, które na dłuższą metę może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jaką jest choroba zwyrodnieniowa odcinka szyjnego.

Przyczyny spiętego karku 

Spięty kark bardzo często objawia się mrowieniem czy drętwieniem odcinka szyjnego. Co powoduje takie sytuacje? Najczęściej są to: 

  • statyczność i brak ruchu mogące doprowadzić do osłabienia mięśni szyi, a w konsekwencji ucisk nerwów i bóle, 
  • źle dobrana poduszka do spania – w zależności od predyspozycji – za niska, za wysoka lub nieodpowiednio dopasowana do ciała, 
  • zbyt długa i jednostajna pozycja ciała, na przykład podczas czytania książki, pracy przy biurku, przy kasie lub liniii produkcyjnej, 
  • nadmierny stres, a także wychodzenie karku w okresie zimy. 

Warto zaznaczyć, że na problemy z bólem karku są najczęściej narażone osoby, które wykonują pracę biurową lub manualną wymagającą dużej dokładności. Wśród osób, często skarżących się na tę dolegliwość wymienić można krawcowe, majsterkowiczów czy osoby pracujące w gabinetach kosmetycznych.. 

Ćwiczenia na spięty kark 

Chcąc zniwelować ryzyko pojawienia się dolegliwości spiętego karku, warto jak najszybciej wdrożyć ćwiczenia do codziennego harmonogramu dnia. Podczas wykonywania pracy, w której szyja i kark są narażone na sztywnienie, należy robić sobie regularne, krótkie przerwy na proste ćwiczenia. Jednym z nich jest wykonywanie delikatnych, luźnych i powolnych okrążeń karku, bez zbędnych szarpnięć i gwałtownych ruchów. Kolejnym pomocnym ćwiczeniem na spięty kark będą także luźne, jakby bezwładne wymachiwanie ramionami w prawo i w lewo, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnej sylwetki i głowy w pionie. Warto pamiętać także o głębokim oddychaniu klatką piersiową, aby zapewnić sobie odpowiedni dopływ tlenu. 

Zalecenia dla osób ze spiętym karkiem 

Jeśli problem dotyczy właśnie Ciebie, koniecznie zastosuj poniższe wskazówki. Przede wszystkim zacznij się ruszać i zadbaj o codzienną aktywność fizyczną. Może to być spacer, kilka ćwiczeń w domu albo przejażdżka do sklepu rowerem zamiast samochodem. Przeanalizuj także swoje nawyki związane ze snem – w jakiej pozycji śpisz i czy poduszka pod głowę nie powoduje niepotrzebnych napięć w karku. Być może powodem jest nieergonomiczna poduszka do spania. Odpowiednie poduszki, które mogą pomóc, znajdziesz na https://sennamaterace.pl/24-poduszki. I co ważne, a o czym w trakcie obowiązków w pracy często się zapomina, rób sobie przerwy i rozruszaj się. Twój kręgosłup i kark na pewno Ci za to podziękują.