Pierwsza pomoc dla stłuczonego kolana – co robić przy stłuczeniu?

Nie trzeba być sportowcem, by doświadczyć kontuzji i nabawić się stłuczonego kolana. Choć do takich wypadków najczęściej dochodzi właśnie wśród osób aktywnie uprawiających sport, nie jest to jednak regułą. Do sytuacji ze stłuczonym kolanem może dojść podczas najbardziej prozaicznych czynności, jak bieganie, jazda rowerem czy potknięcie się. W wyniku uderzenia kolanem o twarde podłoże dochodzi do stłuczenia. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc dla stłuczonego kolana? 

Objawy – skąd wiadomo, że doszło do stłuczenia? 

Jeśli doszło już do upadku i kolano mocno uderzyło o twarde podłoże, bardzo możliwe, że doszło do stłuczenia. Choć na pierwszy rzut oka, wypadek wygląda niewinnie, ponieważ zwykle nie ma zewnętrznego uszkodzenia skóry, wewnątrz ucierpiały tkanki i drobne naczynia krwionośne. Właśnie z tego powodu pojawić się może obrzęk i zaczerwienienie, a w rezultacie opuchlizna i siniak. Towarzyszącym objawem będzie także wrażliwość na dotyk, uczucie ciepła w stłuczonym miejscu, a także odczuwalny ból, który pojawia się podczas próby ruszania kolanem.  

Leczenie – co zrobić w przypadku stłuczenia? 

W przypadku stłuczenia kolana warto podjąć możliwie jak najszybciej działania, które uśmierzą ból, zmniejszą opuchliznę i pomogą zregenerować uszkodzone tkanki. Pierwszą z czynności, którą warto wykonać, jest zrobienie zimnego okładu na kolano. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj kostki lodu, zimny okład z ręcznika czy żelowy kompres chłodzący. Co ważne, zimnego okładu nie można przykładać bezpośrednio do stłuczenia, a więc lód czy podkład chłodzący trzeba owinąć ściereczką i dopiero wtedy delikatnie przykładać do stłuczonego kolana. Kompresy chłodzące warto powtarzać co kilka godzin. Kluczowy będzie także odpoczynek i nie nadwyrężanie kolana. Poleca się wypoczynek z nogami uniesionymi do góry, ponieważ pozycja ta pomoże zapobiec nasilaniu się obrzęku i bólu. Jeśli jednak uraz jest bolesny i trudny do wytrzymania, można zastosować także maści przeciwbólowe, które pomogą złagodzić uporczywy ból. 

Dalsze kroki – czy udać się do specjalisty? 

W zależności od siły uderzenia, stłuczenie może być mniej lub bardziej poważne. Jeśli było ono dość delikatne, w zupełności powinna wystarczyć domowa pierwsza pomoc dla stłuczonego kolana. Jeśli jednak upadek na kolano był dość mocny, co objawia się silnym obrzękiem, a w dodatku paraliżującym bólem, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który zbada kolano i zleci odpowiednie leczenie. Możliwe, że niezbędne do prawidłowej diagnostyki urazu okaże się wykonanie badania USG kolana, aby sprawdzić rodzaj stłuczenia lub RTG w celu wykluczenia ewentualnego złamania. Jeśli kolano zostało mocno uszkodzone, co przekłada się na trudności w poruszaniu się, lekarz może zalecić także noszenie stabilizatora, czyli ortezy, oraz polecić zabiegi rehabilitacyjne, dzięki którym możliwe będzie odzyskanie mobilności kolana.  

 

Upadki na kolano należą do jednych z najczęstszych wypadków przytrafiających się zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Chcąc uchronić kolano przed ewentualnymi powikłaniami po stłuczeniu, trzeba szybko zareagować i udzielić sobie pierwszej pomocy.