Zasady mądrego opalania?

Lato i trwające wakacje to idealny czas, by w pełni korzystać z pogody, wypocząć na świeżym powietrzu i zadbać o ładną opaleniznę ciała. Letnie słońce potrafi być jednak ostre i i na dłuższą metę niebezpieczne, dlatego warto poznać zasady mądrego opalania. Trzymając się prostych zasad, będziesz cieszyć się piękną opalenizną, bez szkód dla zdrowia. 

Bezpieczne godziny na opalanie 

Chcąc wykorzystać możliwie jak najlepiej słoneczny dzień,  trzeba dopasować godziny opalania do wysokości słońca. To istotne, aby promienie ładnie otuliły ciało, a jednocześnie, by skóra nie została poparzona od intensywnego słońca. W związku z tym, zalecanymi godzinami na kąpiele słoneczne, są godziny przedpołudniowe, a więc do godziny 11:00 oraz godziny popołudniowe, czyli od godziny 15:00. Z kolei podczas tych 4 godzin najintensywniej działającego słońca, dla własnego zdrowia i samopoczucia, lepiej jest unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. 

Czas spędzony na słońcu 

Zdrowa i ładna opalenizna nie jest możliwa do osiągnięcia podczas jednego dnia. Dlatego podchodząc do tematu opalania, warto mieć na uwadze, że jest to proces długofalowy. Liczy się bowiem nie długość jednorazowego opalania, a częste i krótkie przebywanie na słońcu. Dzięki takiej praktyce zyskujemy brązową, bezpieczną opaleniznę, bez ryzyka spalenia i schodzenia naskórka. Nie bez znaczenia jest także długość przebywania na słońcu. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, kiedy znajdujemy się w bezruchu, leżąc na leżaku, a kiedy spędzamy aktywnie wolny czas wystawiając się na działanie promieni słonecznych. Podczas wakacji, oprócz samego opalania, często korzysta się także z kąpieli w wodzie – zarówno nad morzem, jak i nad jeziorem, ale również jeździ na rowerze czy uczestniczy w grach zespołowych, jak badminton czy siatkówka plażowa. Choć z pozoru nie jest to czas celowego opalania, ciało jest wystawione na działanie słońca, dlatego trzeba pamiętać o właściwej ochronie.  

Odpowiednia ochrona przed słońcem  

Wiedząc, że przed dłuższy czas będziemy przebywać na słońcu, należy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni strój, który ochroni nas przed intensywnym słońcem. Warto wyposażyć się w nakrycie głowy – może to być kapelusz, ale świetnie sprawdzi się także czapka z daszkiem lub przewiązana na głowie chusta. Jeśli dotychczas któraś część ciała została już mocno opalona lub co gorsza, doszło do oparzenia, należy zakryć ją lekkim, przewiewnym ubraniem. Przed długim przebywaniem na słońcu koniecznie warto wysmarować się olejkiem lub kremem ochronnym z filtrem – przede wszystkim twarz, kark i ramiona, ponieważ one są najbardziej narażone na poparzenia słoneczne. Nie można także zapominać o wszelkiego rodzaju bliznach i znamionach, które również warto posmarować grubszą warstwą kremu ochronnego. 

 

Wielu z nas uwielbia lato i wakacje, a wraz z nim możliwość wypoczywania na słońcu. Warto to jednak robić mądrze i bezpiecznie, tak by skóra twarzy i ciała nie ucierpiała podczas wielogodzinnego opalania. W letnie dni oprócz odpowiedniej ochrony przed słońcem, nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu, który pomoże przetrwać największe upały.