Pozycje spania w łóżku – co musisz wiedzieć?

Choć każdy z nas ma swoją ulubioną, nie każda z nich jest dla nas dobra. O czym mowa? O pozycjach, które przybiera nasze ciało podczas snu. To wręcz niewiarygodne, ale pozycja spania ma ogromne znaczenie na komfort i jakość snu. Co zatem warto wiedzieć o pozycjach spania w łóżku – które z nich są zalecane, a które odradzane, by noce były przespane, a poranki pełne energii? 

Spanie na plecach  

Najlepszą pozycją do spania w łóżku, z punktu widzenia ułożenia kręgosłupa, jest właśnie spanie na plecach. Przyjmując taką pozycję zachowujemy bowiem naturalne położenie kręgosłupa, w pełni odciążając go z jakichkolwiek ucisków. Leżąc w ten sposób nie są także uciskane żadne z organów, a więc jest to najbezpieczniejsza pozycja do spania dla tych, którzy zmagają się z takimi dolegliwościami jak na przykład refluks żołądka. Warto jednak wiedzieć, że wypoczywając na plecach zwiększamy ryzyko chrapania w nocy, które może być kłopotliwe dla partnera lub partnerki. 

Spanie na boku  

Spanie na boku i w dodatku z lekko zgiętymi kolanami to chyba jedna z najpopularniejszych i najbardziej ulubionych pozycji do spania zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Znaczącą różnicą będzie jednak strona, na której śpimy. Dobrze jest bowiem wiedzieć, że leżenie na lewym boku jest o wiele zdrowsze i korzystniejsze niż spanie na boku prawym. Dlaczego? Jest to związane między innymi z ułożeniem żołądka. W takiej pozycji nie jest on uciskany, dlatego niwelujemy prawdopodobieństwo zgagi. Co więcej, leżąc na lewym boku zapewniamy sobie lepsze krążenie krwi podczas spania, dlatego pozycja ta jest szczególnie zalecana kobietom w ciąży, zwłaszcza, że w ten sposób łagodzone są boleści odcinka krzyżowego. 

Spanie na brzuchu  

Choć dla niektórych pozycja spania na brzuchu może być tą ulubioną, z medycznego punktu widzenia jest ona najmniej zalecaną z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym, który może być groźny w skutkach, to możliwość niedotlenienia mózgu w wyniku spania twarzą do poduszki. Co więcej skóra twarzy będzie zgnieciona i odciśnięta, co z pewnością będzie mocno zauważalne po wstaniu z łóżka. Inną ważną kwestią jest także nadmierny ucisk zarówno na płuca, jak i na żołądek, co może spowodować powstanie mocnej zgagi, a więc uczucie palącego przełyku. Spanie na brzuchu nie wpływa też korzystnie na wypoczynek dla kręgosłupa, ponieważ odcinek szyjny i piersiowy przybiera nienaturalną pozycję, co może być odczuwalne w skutkach po nocy. 

Nie tylko pozycja jest ważna 

O komforcie snu decyduje nie tylko przybrana pozycja ciała, ale przede wszystkim miejsce wypoczynku. Chcąc zadbać jak najlepiej o jakość i długość snu warto zainwestować zarówno o ergonomiczną poduszkę do spania, która będzie odpowiednią podporą dla odcinka szyjnego, jak i o rodzaj materaca dopasowanego do kondycji ciała i kręgosłupa. Nie wiedząc, na jakie produkty się zdecydować, warto wybrać się do profesjonalnego salonu snu, w którym zaprezentowane zostaną najnowocześniejsze poduszki i materace gwarantujące zdrowy sen.