Najpopularniejsze schorzenia kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa to problem cywilizacyjny. Mimo wielu informacji na ten temat wciąż dużo osób nie wie, co zrobić, aby uniknąć tych dolegliwości. Jakie są najpopularniejsze schorzenia kręgosłupa? Jak ich uniknąć?

Skolioza

Skolioza to deformacja kręgosłupa, która pojawia się głównie w wieku dziecięcym. Większość przypadków nie posiada stwierdzonej przyczyny. Skolioza występuje w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poziomej. Kręgosłup może wyginać się do boku, skręcać lub wypłaszczać. Określa się jej trzy poziomy: I stopnia, kiedy to kąt skrzywienia wynosi od 10 do 24 stopni, II stopnia z kątem od 25 do 40 stopni oraz III stopnia, o kącie ponad 50 stopni.

Lordoza

Lordoza lędźwiowa to kolejna z najpopularniejszych wad kręgosłupa, która niesie ze sobą naprawdę przykre skutki. Powoduje wygięcie kręgosłupa do przodu, w części lędźwiowej. Wpływa na niekorzystną zmianę postawy, a do tego jest przyczyną dyskomfortu związanego z układem kostno-szkieletowym. Wywołuje również poważny ból pleców, brzucha, trudności z chodzeniem czy napięcie mięśni. Lordoza może pojawić się na skutek urazów lub innych schorzeń i wad kręgosłupa.

Kifoza piersiowa

Kifoza to naturalne wygięcie kręgosłupa, jednak z powodu złych nawyków lub chorób może pogłębić się i zmienić się w kifozę piersiową. Wtedy występują tzw. “okrągłe plecy”, które charakteryzują się odstającymi łopatkami, zapadnięciem klatki piersiowej i wysunięciem głowy oraz barków do przodu. Kifoza najczęściej powstaje z powodu garbienia się, utrzymywania złej postawy podczas siedzenia i chodzenia.

Profilaktyka

Warto wprowadzić elementy profilaktyki wad postawy do swojego życia. Powinniśmy zadbać o zdrowe zwyczaje – zachować prawidłową postawę zarówno podczas chodzenia, jak i siedzenia. Należy zacząć praktykować aktywność fizyczną, ponieważ odpowiednie ćwiczenia i ruch skutecznie pomogą w zapobieganiu bólu kręgosłupa.

Zatroszczmy się również o powierzchnię, na której śpimy. Nasz materac musi być dopasowany do naszych potrzeb i preferencji – jeśli cierpimy na wady postawy, zaopatrzmy się w materac twardy, który znacznie zmniejszy ból pleców i stawów. Zapewni on naszemu ciału stabilne podparcie, dzięki czemu będziemy mogli w końcu się odprężyć.

Fakt, że schorzenia kręgosłupa są tak powszechne, jest bardzo alarmujący. Ból pleców stał się chorobą cywilizacyjną, a my wciąż pozwalamy, by nasz kręgosłup cierpiał przez złe nawyki. Dołóżmy starań, aby zachować prawidłową postawę. Dzięki temu zadbamy o nasze zdrowie i poprawimy samopoczucie.

Zobacz też

Z czego wynika ból kręgosłupa?

Z czego wynika ból kręgosłupa?

Zdrowe plecy – jakie ćwiczenia wykonywać na kręgosłup?

Zdrowe plecy – jakie ćwiczenia wykonywać na kręgosłup?