Ból stawów – jak mu zaradzić?

Ból stawów może znacznie uprzykrzyć nam życie. Najczęściej zdarza się u starszych osób, które muszą zmagać się z tą dolegliwością na co dzień. Dobrze znać przyczyny tego stanu, aby w razie czego móc temu zaradzić. Jakie są sposoby na to, by zminimalizować ból stawów?

Co powoduje ból stawów?

Ból stawów może powstać na skutek urazu lub stanu zapalnego. Często jest wynikiem różnych chorób. Co ciekawe, ból stawów może być również związany z nadmiernym wysiłkiem fizycznym – kiedy przekroczymy nasze granice, nasze ciało może mieć problem z powrotem do poprzedniego stanu. Rolę odgrywa również nasza waga – jeśli mamy nadwagę lub otyłość, niekorzystnie oddziałuje to na nasze stawy. Nierzadko zdarza się, że ból stawów pojawia się przy chorobach, które o to byśmy nie podejrzewali, jak na przykład grypa czy odra.

Choroby związane z bólem stawów

Ból stawów objawia się przy wielu chorobach. Czasem może być wskazówką, na co możemy chorować, dlatego z jakimikolwiek niepokojącymi objawami należy udać się do lekarza. Niewykluczone, że ból stawów okaże się źródłem czegoś poważniejszego, jak na przykład choroby zwyrodnienia stawów, nowotworu kości czy różnych chorób reumatycznych.

Sposoby na ból stawów

Musimy pamiętać, że leczenie bólu stawów będzie się różnić w zależności od jego przyczyny. Dla niektórych konieczna będzie rehabilitacja, podczas której osoba chora wykonuje ćwiczenia polecane jej przez rehabilitanta. Mają one na celu rozruszanie stawów i poprawienie aktywności ruchowej.

Naturalne techniki

Istnieją również naturalne sposoby na to, jak poradzić sobie z bólem stawów. Polecane są przede wszystkim okłady oraz maści. Zależnie od tego, co lepiej na nas działa, mogą one rozgrzewać lub chłodzić. Powinniśmy również poprawić naszą dietę – wprowadzić produkty zawierające kolagen, białko, wapń czy fosfor. Wprowadźmy do naszej rutyny też kąpiele, do których możemy dodać drogocenne olejki eteryczne, minerały lub zioła. W celu powstrzymania stanu zapalnego mogą tabletki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Zarówno w rehabilitacji, jak i samodzielnym radzeniu sobie z bólem stawów, sprawdzi się odpowiedni materac. Spanie na niedopasowanym, niewygodnym podłożu również może stanowić przyczynę dolegliwości związanych ze stawami. Aby tego uniknąć, zmieńmy materac na taki, który odciąży nasze mięśnie, zapewni nam odpowiednią twardość i poprawi komfort naszego snu. Materac ortopedyczny może okazać się strzałem w dziesiątkę w walce z bólem stawów!

Zobacz też

Stan zapalny kolana: poznaj ważne informacje

Stan zapalny kolana: poznaj ważne informacje

Z czego wynika ból kręgosłupa?

Z czego wynika ból kręgosłupa?

Zatrucie pokarmowe – jak szybko je wyleczyć domowymi sposobami?

Zatrucie pokarmowe – jak szybko je wyleczyć domowymi sposobami?