Zatrucie pokarmowe – jak szybko je wyleczyć domowymi sposobami?

Zatrucie pokarmowe jest dość częstą przypadłością, która spotkać nas może z różnych powodów. Czasami wystarczy tylko zjeść lub wypić coś źle przygotowanego lub nieświeżego, co było przechowywane w nieodpowiednich warunkach, szczególnie w niewłaściwej temperaturze – zbyt wysokiej oraz w zbyt wilgotnym pomieszczeniu. Takie warunki sprzyjają gromadzeniu się na jedzeniu bakterii, powodujących nieprzyjemne i uciążliwe rozstroje żołądka. Co robić w przypadku zatrucia pokarmowego? Jakie domowe sposoby dadzą ukojenie żołądkowi?

Co najczęściej doprowadza do zatrucia pokarmowego?

Nie bez powodu najczęściej do problemów żołądkowych dochodzi latem, a więc w czasie wzmożonych wyjazdów i podróży. Zwiedzając różne zakątki, trafiamy do nieznanych miejsc, w których można spożyć nieświeżą potrawę. To jednak niejedyna opcja. Częstym powodem jest także zjedzenie jakiegoś sfermentowanego produktu, który nie był przechowywany na przykład w lodówce, a na którym, w wyniku wysokich temperatur zdążyły już namnożyć się bakterie. Jednak do potraw, które najczęściej powodują rozstroje układu pokarmowego są ryb i grzyby, ale nie tylko. Powodem zatrucia może być także niewłaściwa higiena osobista, a więc jedzenie brudnymi, nieumytymi rękami. Ostatnia przyczyna dotyczy jednak najczęściej dzieci, które nie zwracają uwagi na takie rzeczy.

Objawy zatrucia pokarmowego

Głównymi objawami wskazującymi na to, że coś mogło nam zaszkodzić i spowodować zaburzenie prawidłowej pracy układu pokarmowego są mdłości, odbijanie, wymioty, ale też wzdęcia, ból brzuch i biegunka. W przypadku słabszych zatruć przebieg choroby może być łagodniejszy, powodując wyłącznie część z wymienionych objawów. Niestety w przypadku poważniejszego zatrucia, symptomy zakażenia mogą być skumulowane, prowadząc także do podwyższonej temperatury ciała, gorączki i sporego osłabienia organizmu. W przypadku występowania wymiotów i biegunki, koniecznie trzeba na bieżąco uzupełniać płyny, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Po pojawieniu się objawów chęć poznania przyczyny zatrudnia jest naturalną reakcją. Szukając więc winowajcy warto pamiętać, że do zaburzenia układu pokarmowego po zjedzeniu lub wypiciu czegoś zatrutego dochodzi zwykle w odstępie od 12 godzin do doby. Ile średnio trwa zatrucie? Łagodne powinno trwać nie dłużej niż 3 dni. Jeśli jednak jest ono poważniejsze, czas choroby może się wydłużyć.

Jak leczyć zatrucie pokarmowe domowymi sposobami?

W przypadku zatrucia pokarmowego najważniejszą rzeczą jest regularne uzupełnianie płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Z uwagi na fakt, że w trakcie choroby nawet próby napicia się wody może stanowić powód kolejnych wymiotów, lepiej przyjmować ją w małych porcjach np. za pomocą łyżki. Niestety dolegliwości pokarmowe powodują wypłukiwanie się elektrolitów, dlatego je również należy uzupełnić. Domowym sposobem na dostarczenie elektrolitów będzie picie roztworu wody z miodem, odrobiną cytryny oraz szczyptą soli. Z kolei w przypadku występowania biegunki, pomocne mogą być ziołowe napary, na przykład z mięty, szałwi, nagietka, melisy czy rumianku.

Zobacz też

Ból stawów – jak mu zaradzić?

Ból stawów – jak mu zaradzić?