Uzależnienie od smartfona – jak się uwolnić od smartfona?

Jeszcze na końcówce XX wieku korzystanie z telefonu ograniczało się wyłącznie do wykonywania połączeń telefonicznych. Wraz z rozwojem technologii, transformację przechodziły urządzenia dzwoniące – od telefonów na kablu, przez duże komórki, po nieco mniejsze, lecz z coraz to większym ekranem, aż w końcu do momentu pojawienia się telefonów dotykowych. Gdy odkryto ich fenomen, taki telefon szybko przestał być wyłącznie narzędziem do rozmów. Smartfon stał się bowiem małym centrum dowodzenia schowanym w jednym urządzeniu. Daje ono ogrom możliwości, jest jedno, ale znaczące “ale”. Używanie smartfona z początkowej fazy jego używania szybko przeradza się w nadużywanie. Kiedy można więc mówić o uzależnieniu od smartfona, jak je rozpoznać i jak się uwolnić?

Hipnotyzująca moc smartfona

Dziś niemal każdy posiada to osobiste urządzenie, jakim jest smartfon. Daje on dużo możliwości, a wymienienie ich wszystkich byłoby nie lada wyzwaniem. Z ważniejszych funkcji, dzięki którym życie staje się łatwiejsze i ciekawsze warto wymienić możliwość utrzymania kontaktu z bliskimi, pozyskiwania informacji, załatwienia w szybkim czasie ważnych spraw, dokonywania zakupów online czy urozmaicania wolnego czasu, dzięki możliwością słuchania muzyki czy oglądania filmów. Wielość dostępnych opcji, dotykających niemal każdej dziedziny życia sprawia, że smartfon staje się nieodłącznym elementem garderoby człowieka i coraz trudniej się z nim rozstać. Skąd wiedzieć, czy pewne zachowania lub sposób korzystania ze smartfona staje się niebezpieczne na tyle, by móc mówić o uzależnieniu?

Jak rozpoznać uzależnienie od smartfona? Kilka słów o objawach

Chcąc sprawdzić czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich boryka się z tym problemem, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy nie wyobrażasz sobie zostawić smartfona w miejscu odległym od Ciebie, nawet na kilka minut, czując tym samym silny dyskomfort, że w tym czasie coś Cię omija,
  • Czy nieustannie odblokowujesz urządzenie, by upewnić się, czy nie masz nowych powiadomień lub aby nie przeoczyć żadnego newsa,
  • Czy podczas spotkań ze znajomymi lub rodziną używasz smartfona nie angażując się w rozmowę i wspólne bycie razem,
  • Czy czujesz lęk przed możliwością rozładowania się telefonu i wpadasz w panikę przy powiadomieniu o słabej baterii,
  • Czy korzystasz ze smartfona niemal non stop, sprawdzając wiadomości zaraz po przebudzeniu, jedząc posiłki, prowadząc auto, rozmawiając z inną osobą, a nawet korzystając z łazienki?

Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań, kilkukrotnie i bez wahania była twierdząca, warto mieć się na baczności i jak najszybciej przejąć kontrolę nad używaniem smartfona, zanim to on przejmie kontrolę nad Twoim życiem.

Sposoby na uwolnienie się od smartfonowego nałogu

Jeśli samodzielnie dostrzegasz u siebie powyższe symptomy uzależnienia, połowa sukcesu za Tobą. Chcąc uwolnić się od tego z pozoru niewinnego nałogu, warto spróbować od małych kroków, które z biegiem czasu pozwolą przejąć kontrolę nad swoim życiem. Co warto wdrożyć? Na początek warto spróbować zwyczajnie ograniczyć czas korzystania ze smartfona. Może to być wyznaczenie godzin, podczas których zrobisz sobie detoks od telefonu. Ciekawą opcją są także specjalne upomnienia na urządzeniu, które komunikują ile czasu spędziło się na przeglądaniu mediów społecznościowych. Co więcej, jeśli doskonale wiesz, które z aplikacji są wyłącznie zjadaczami wolnego czasu, nie przynosząc Tobie żadnych korzyści, warto je odinstalować. Im mniej bodźców generowanych przez różne aplikacje, tym większe prawdopodobieństwo uwolnienia się od smartfona. Inną z form pomocy, jeśli wcześniejsze nie poskutkują, będzie psychoterapia. Dzięki niej powinno udać się dotrzeć do sedna problemu i uciekania z życiem do wirtualnego świata.

Artykuł sponsorowany