Czym jest astygmatyzm?

Coraz więcej osób, również w młodym wieku, zmaga się z problemami wzroku. W dużej mierze jest to wynik cyfryzacji, a więc wszechobecnego korzystana z mediów elektronicznych i wielogodzinnego wpatrywania się w ekrany emitujące światło niebieskie. Gdyby zapytać okulistów o najczęstsze schorzenie z jakim zmagają się pacjenci odwiedzający ich gabinety, w pierwszej trójce najpewniej pojawiłby się astygmatyzm. Czym zatem jest astygmatyzm i czy jest groźny dla zdrowia?

Co to jest astygmatyzm?

Choć powszechnie przyjęło się, że jest to rodzaj choroby oczu, wcale chorobą nie jest. Astygmatyzm jest raczej zaburzeniem bądź wadą wzroku, która powoduje, że dana osoba zamiast wyraźnych konturów widzi rozmyty, mniej wyraźny obraz. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wada rogówki oka, która jest zniekształcona. Zamiast symetrycznego kształtu przybiera bardziej spłaszczony kształt zbliżony do elipsy, co ostatecznie powoduje zaburzenie widzenia.

Objawy astygmatyzmu – sprawdź czy Cię dotyczą

Głównym powodem powstania astygmatyzmu jest stan zwany cyfrowym zmęczeniem oka. Powoduje go nieprawidłowe i zbyt długie korzystanie z urządzeń elektronicznych. Ogromną rolę przy korzystaniu z cyfrowych gadżetów odgrywa więc kąt patrzenia na ekran, odległość oczu od monitora, ustawienia jasności obrazu, wielkość widzianej czcionki, a także sama postawa ciała przyjmowana podczas używania sprzętów. W wyniku nieprawidłowego użytkowania elektronicznych narzędzi mogą pojawić się objawy astenopijne astygmatyzmu. Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? To szereg dolegliwości takich jak bóle głowy, zaczerwienienie spojówek, uczucie zmęczenie oczu, a także widzenia za mgłą, łzawienie oczu, a nawet nudności i podwójne widzenie w wyniku rozmazanych przedmiotów, które są obserwowane. Oznacza to również, że osoba zmagająca się z astygmatyzmem może mieć zaburzoną ocenę przestrzeni, widziane przez nią obiekty mogą przybierać nieostre kształty, a linie, które są proste, mogą wydawać się zakrzywione, utrudniając jednocześnie realny osąd.

Jak rozpoznać i leczyć astygmatyzm?

Jeśli nagminnie pojawiają się wyżej wymienione objawy, jak nieostre i rozmyte obrazy, a także pieczenie, ból oczu oraz zaczerwienienie spojówek, powinny one możliwie jak najprędzej skłonić Cię do umówienia się na wizytę kontrolną do okulisty. Informując lekarza o swoich dolegliwościach oraz dzięki wykonaniu badań oczu specjalistycznym sprzętem optycznym, będzie on w stanie zdiagnozować stan zdrowia oczu i zalecić optymalne leczenie. Profesjonalne pracownie okulistyczne dysponują nowoczesnymi narzędziami do badania wzroku, takimi jak sutorefraktometr, za pomocą którego możliwe jest wykrycie nawet niewielkiego astygmatyzmu. Znając już wielkość wady, lekarz zaleci noszenie okularów z cylindrem lub odpowiadających im soczewek. Taka specjalna soczewka powoduje, że zaburzona krzywizna rogówki oka zostaje poniekąd wyrównana do kształtu kulistego zapewniając wyraźne widzenie i ostre kontury przedmiotów.

Jeśli więc podejrzewasz u siebie astygmatyzm, nie czekaj z wizytą u okulisty. Im prędzej zaburzenie widzenia zostanie rozpoznane i wdrożone leczenie, tym lepiej dla wzroku i bezpieczeństwa, które zapewni realną ocenę widzianych przedmiotów czy odległości.

Zobacz też

Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze?

Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze?