Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze?

W dobie dzisiejszej cyfryzacji i niemal konieczności korzystania z urządzeń elektronicznych, jak komputer, tablet czy smartfon, przed ekranami spędzamy dużo godzin. Z kolei takie wielogodzinne wpatrywanie się w ekran powoduje nagminnie wytężanie wzroku, co bez odpowiedniej pielęgnacji i higieny pracy może powodować może jego osłabienie oka, pogorszenie jakości widzenia, a także dolegliwości, takie jak suchość i pieczenie oczu. Dlatego z myślą o wszystkich, którzy spędzają wiele godzin przed komputerem podpowiadamy, jak zadbać o wzrok.

Zadbaj o odpowiednie warunki pracy

Jednym z czynników, na który warto zwrócić uwagę podczas pracy przy komputerze, jest odległość monitora od oczu. Nie może być bowiem zbyt bliska, ani za daleka, a rekomendowana odległość twarzy od ekranu wynosi od 50 do 70 centymetrów. Właśnie taki odstęp powinien być wygodny dla oczu, zapewniając dobrą czytelność informacji. Nie bez znaczenia jest również wysokość monitora. Jeśli wzrok będzie nieco wyżej niż środek monitora, pozwoli to zapewnić lepsze nawilżenie soczewki, ponieważ część oka będzie przysłonięta powieką. Kolejną ważną kwestią, o której zapomina wiele osób, jest oświetlenie stanowiska pracy. O ile w dzień jest zapewniona dostateczna ilość światła, o tyle wieczorem lub w nocy trzeba zadbać o dodatkowe źródło światła, które poprawi komfort pracy przed monitorem. Może to być nawet mała lampka w pobliżu, byle tylko niebieskie światło emitowane przez ekran nie było jedynym oświetleniem stanowiska.

Rób sobie przerwy

Jeśli komputer to Twoje główne narzędzie pracy a czas spędzany przy sprzęcie jest dłuższy niż cztery godziny na dzień, przysługuje Ci 5 minut przerwy od komputera na każdą godzinę. To przepis zawarty w kodeksie pracy, którego warto bezwzględnie przestrzegać, aby chronić swój wzrok przed przeciążeniem. Czas na przerwę warto efektywnie wykorzystać na wykonanie prostych ćwiczeń oka. Jednym z nich jest zmiana otoczenia i wpatrywanie się w zielony krajobraz, najlepiej znajdujący się gdzieś w oddali i z powrotem na obiekt, który znajduje się bliżej. To ćwiczenie wpłynie pozytywnie na akomodację oka. Innym sposobem na gimnastykę oczu może być świadome przymykanie oczu oraz mruganie, co powoduje ich naturalne nawilżenie. Pomocne może być także spoglądanie wzrokiem naprzemiennie w górę i w dół oraz na prawo i lewo.

Pielęgnuj oczy

Jeżeli pomimo wykonywania ćwiczeń gałek ocznych mających za zadanie ich naturalne nawilżenie, będą one bolały i piekły, konieczne może okazać się stosowanie specjalnych kropli do oczu. Tu warto pamiętać, że po zakropieniu oczu należy zamknąć je na około 3 minuty. Bez względu na te czynności, warto wybrać się do lekarza okulisty, który dokładnie przyjrzy się oczom i zbada je, by stwierdzić czy potrzebne będzie noszenie okularów lub soczewek ze specjalną powłoką antyrefleksyjną, której zadaniem jest ochrona oczu poprzez odbijanie niebieskiego światła monitora, zmniejszając jego szkodliwość.

Praca, szkoła, rozwój osobisty i spędzanie wolnego czasu. Każdy z tych powodów często nierozerwalnie wiąże się z korzystaniem z komputera i wpatrywaniem się w jego ekran. Mając na uwadze szkodliwość wielogodzinnego przesiadywania przed sprzętem, warto czym prędzej wprowadzić w życie zdrowe nawyki, dzięki którym można chronić oczy przed ewentualnymi dolegliwościami czy chorobami oczu.

Zobacz też

Czym jest astygmatyzm?

Czym jest astygmatyzm?