Gorączka – przyczyny i domowe sposoby na jej zwalczanie

Jedną z oznak, że coś się dzieje w organizmie człowieka, jest wystąpienie stanu podgorączkowego lub gorączki. To całkowicie normalna i prawidłowa reakcja ciała, która w momencie walki z wirusami lub bakteriami uruchamia swój system obronny, wywołując wyższą temperaturę. Wraz z nią często idą w parze także inne dolegliwości jak zmęczenie, ból głowy czy ogólne osłabienie. W jaki sposób można zwalczyć te objawy i szybko wrócić do zdrowia? Poznaj przyczyny oraz proste, domowe sposoby na zwalczanie gorączki.

Jaka temperatura oznacza gorączkę?

Ogólnie przyjęte normy dla prawidłowej temperatury ciała człowieka wskazują, że wynosi ona 36,6 stopni Celsjusza. Z kolei o wystąpieniu gorączki mówimy w momencie, kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura pomiędzy tymi wartościami często uznawana jest za stan podgorączkowy, a więc początek infekcji lub reakcję obronną organizmu na inne dolegliwości, jak na przykład reakcję alergiczną czy zatrucie pokarmowe. Warto pamiętać, że na wysokość temperatury ciała wpływa także wysiłek fizyczny, dlatego mierzenie temperatury zaraz po treningu czy aktywności fizycznej, choćby tak prozaicznej jak jazda na rowerze czy sprzątanie, może być niemiarodajne i pokazać wynik nawet o 0,5 stopnia wyższy. Nie bez znaczenia będzie również sam sposób pomiaru. Eksperci podkreślają, że najbardziej dokładny pomiar temperatury daje metoda doodbytnicza lub w jamie ustnej. Z tym, że w przypadku pierwszej opcji za normę uznaje się 37,1 stopni Celsjusza, z kolei z przypadku drugiej – 36,9 stopni.

Proste, domowe sposoby na zbicie gorączki

Podwyższona temperatura ciała nie musi od razu oznaczać nic groźnego. Warto jednak obserwować swoje samopoczucie i kontrolować jej wysokość na bieżąco, aby móc możliwie szybko zareagować, gdyby ta przekraczała granicę, która może być groźna dla życia, a więc powyżej 40-41 stopni Celsjusza. Jeśli jednak jest to tylko stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka, nie trzeba od razu sięgać po tabletki przeciwgorączkowe. W zamian można zastosować kilka prostych, domowych sposobów na zbicie gorączki. Jednym z medykamentów są napary lecznicze, zwłaszcza z lipy lub z owoców malin, które mają silne właściwości napotne. Odpowiednie będą także herbata z sokiem z malin lub z sokiem z czarnego bzu. Warto również sięgać po miksturę składająca się z ciepłego mleka z dodatkiem miodu oraz czosnku, która nie tylko rozgrzeje, ale obniży temperaturę. Pomocne mogą okazać się także zimne okłady na czoło. Do tego wystarczy jedynie mały ręcznik, zmoczony w zimnej wodzie, który następnie przykłada się do czoła. Takie okłady należy zmieniać co kwadrans.

Gorączka – podsumowanie

Zdarza się, że w wyniku infekcji, przedstawione wyżej domowe sposoby, ani środki przeciwgorączkowe nie skutkują i wysoka temperatura ciała nadal się utrzymuje. Jeśli taki stan trwa dłużej niż 3 dni i nie widać żadnej poprawy lub w sytuacji, gdy temperatura zbliża się do 40 stopni Celsjusza lub nawet go przekracza, należy wtedy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie. Dzięki profesjonalnej konsultacji z lekarzem możliwe będzie ustalenie dalszych kroków leczenia, które pozwolą ustalić przyczynę wystąpienia gorączki oraz wrócić do zdrowia.