Próchnica zębów – co ją powoduje?

Kto nie marzy o pięknych, zdrowych i lśniących zębach? Chyba każdy. Samo marzenie o dobrej kondycji uzębienia nie wystarczy jednak, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem. Niestety człowiekowi dany jest jeden komplet zębów, który nie wyrasta na nowo po ich utracie, tak jak ma to miejsce w przypadku uzębienia rekinów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zębów i jamy ustnej, aby nie doprowadzić do pojawienia się próchnicy. Chcąc chronić zęby przed jej skutkami dobrze jest wiedzieć, co ją powoduje.

Resztki pozostawionego jedzenia groźne dla zębów

Jedną z podstawowych zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zębów, mającej na celu zapobieganie powstawaniu próchnicy, jest ich dokładne szczotkowanie, co ważne, w miarę możliwości, po każdym spożytym posiłku. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, ale w pobliżu znajduje się łazienka, dobrą praktyką będzie także wypłukanie jamy ustnej wodą. Warto też wyposażyć się w nić dentystyczną, która na stałe zagości w łazience, aby móc za jej pomocą dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nić dentystyczna z uwagi na jej niewielkie rozmiary może być pomocna także podczas wszelkiego rodzaju wyjść do restauracji. W sytuacji, gdy jakiś kawałek jedzenia utknie między zębami, za pomocą nici łatwo i dyskretnie będzie można usunąć go korzystając z łazienki.

Słodycze niszczą zęby

Na temat słodkości powstało już wiele historii. Wiemy, że nie służą one wszystkim tym, którzy dbają o zdrową dietę, ale też zupełnie nie służą także zębom, które jako pierwsze mają z nimi bezpośredni kontakt. Mówiąc o słodyczach niszczących zdrowe zęby, nie chodzi wyłącznie o cukierki, batony czy czekolady. Do kategorii słodyczy zaliczamy także wszelkiego rodzaju słodkie napoje, zwłaszcza te kolorowe i gazowane, a także lepkie słodycze typu cukierki toffi i krówki, które skutecznie oklejają się wokół zębów, pozostając na długo w kontakcie z płytką nazębną. Niestety po zjedzeniu każdej najmniejszej słodkości przez kolejny kwadrans wytwarzane są kwasy, które mogą powodować uszkodzenia zębów.

Jak powstaje próchnica na zębach?

Dlaczego to wszystko takie ważne? Ponieważ to właśnie te niewinne resztki pokarmu, pozostawione na płytce nazębnej oraz w szczelinach międzyzębowych ostatecznie doprowadzają do pojawienia się próchnicy, która niszczy zęby. Nagromadzone bakterie w pierwszej fazie niszczą szkliwo, a następnie powodują powstawanie ubytków w zębach. Z kolei te, niezauważone i nieleczone u specjalisty w gabinecie stomatologicznym, mogą spowodować całkowitą utratę jeszcze niedawno zdrowego zęba. Pojawienie się próchnicy może powodować także odczuwalne dolegliwości w związku z chorobą zębów. Najczęstszym utrapieniem osób zmagających się z tym problemem jest uporczywy ból zębów, zwiększona niż dotychczas wrażliwość zębów, a w zaawansowanym już stadium chorobowym – widoczne ubytki w zębie. Ze wszystkim tymi objawami należy możliwie jak najszybciej udać się do stomatologa, który skontroluje stan zębów i zaproponuje program leczenia.

Zęby ma się jedne na zawsze, dlatego już od najmłodszych lat należy przykuć dużą uwagę do ich kondycji. W trosce o zdrowe i piękne zęby oraz na przekór groźnej próchnicy, standardem i rytuałem każdego dnia powinno stać się dokładne szczotkowanie zębów i języka, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz płukanie jamy ustnej. Do listy dobrych nawyków warto dopisać również regularne wizyty u dentysty, aby mieć swoje zęby pod kontrolą.