Zapalenie ucha zewnętrznego – co warto wiedzieć?

Dla jednych zapalenie ucha będzie czymś niespotykanym. Dla innych – prawdziwym utrapieniem, które w silnej odmianie może wyłączyć taką osobę z normalnego funkcjonowania na kilka dni. Zwykle zaczyna się niewinnym pobolewaniem ucha, ostatecznie kończy się na kilkudniowej bolączce mogącej trwać nawet do tygodnia. Co powoduje ból ucha i jego zapalenie? I jak sobie poradzić z tą niedogodnością?

Czym jest zapalenie ucha zewnętrznego?

To dolegliwość, która może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jej przyczyną są bakterie, takie jak gronkowiec złocisty oraz pałeczka ropy błękitnej, doprowadzające do infekcji. Nie tylko bakterie mogą prowadzić jednak do choroby. Za infekcję są odpowiedzialne także innego rodzaju wirusy, jak półpasiec uszny czy grzyby, jednak te są najrzadziej odnotowanym przypadkiem. Zapalenie ucha zewnętrznego oznacza, że coś niedobrego dzieje się na jego zewnętrznej części, a więc skóry przewodu słuchowego.

Objawy zapalenia ucha

Głównym objawem wskazującym na problem z uszami jest pojawienie się tępego, silnego bólu ucha. Często ból ten jest na tyle mocny, że promieniuje do szczęki lub nasila się w momencie przeżuwania pokarmu, mówienia lub dotykania małżowiny usznej. Objawem wskazującym na pewne nieprawidłowości w działaniu tego narządu jest także dziwne uczucie zatkania ucha, które najczęściej spowodowane jest obrzękiem i zwężeniem przewodu słuchowego. W konsekwencji powoduje to także pogorszenie jakości słuchu. Do kolejnych z objawów wskazywanych przez osoby trudniące się z chorobą uszu, jakim jest zapalenie, zalicza się pieczenie i świąd małżowiny usznej, a nawet podwyższona temperatura ciała.

Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego

Wśród przyczyn nie należy doszukiwać się jakiś nietypowych powodów. To infekcji ucha zewnętrznego dochodzi zwykle, gdy zostaje naruszona jego bariera obronna. Jednym z powodów jest nieprawidłowe czyszczenie patyczkiem higienicznym, na przykład spowodowane zbyt głębokim wkładaniem do ucha. Inną przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne, na przykład w wyniku upadku czy wypadku. Jeszcze innym czynnikiem doprowadzającym do zapalenia ucha zewnętrznego jest bezpośredni kontakt z zanieczyszczoną wodą obecną w publicznych zbiornikach wodnych, takich jak baseny czy jeziora, a także zwykle przewianie na skutek zbyt długiego siedzenia w przeciągu lub klimatyzowanym pomieszczeniu. Warto dodać, że na dolegliwości z uszami często skarżą się także osoby chorujące na cukrzycę.

Mam zapalenie ucha – co robić?

W przypadku wystąpienia wspomnianych wyżej dolegliwości usznych, konieczna będzie wizyta w lekarza laryngologa specjalizującego się w chorobach uszu. Jeśli zdiagnozowane zostanie zapalenie ucha zewnętrznego, możliwe, że lekarz przepisze leki i zaleci przyjmowanie leków przeciwbólowych lub antybiotyku. Niestety zapalenie ucha ma tendencję do nawracania, dlatego w miarę możliwości warto unikać czynników ryzyka chorób uszu i dbać o ich prawidłową pielęgnację, bowiem niektóre wirusy lub bakterie mogą doprowadzić nawet do nieodwracalnego pogorszenia słuchu.