Moc witamin w letnich owocach. Jakie owoce warto jeść latem?

Lato to czas, kiedy nie tylko organizm człowieka ma większe zapotrzebowanie na wodę i regularne uzupełnianie płynów, ale też kiedy apetyt na ciężkie posiłki jest znacznie mniejszy. O wiele chętniej sięgamy po lekkostrawne dania, które zaspokoją uczucie głodu, ale nie będą obciążały żołądka. Dlatego też oprócz uzupełniania organizmu w wodę, warto sięgać po soczyste, letnie owoce, które, jak się okazuje, mogą także posłużyć jako rodzaj pełnowartościowego posiłku. Po jakie więc owoce warto sięgać w okresie lata? Podpowiadamy!

Polskie owoce polecają się latem

Wcale nie trzeba szukać daleko, by znaleźć smaczne, zdrowe i… polskie owoce. Wśród tych, które cieszą się latem największym zainteresowaniem na lokalnych straganach obfitujących w najlepsze owoce i warzywa, są czerwone, soczyste truskawki, słodkie maliny, a także porzeczki, jagody i poziomki. Wskazane owoce są na na tyle smaczne same w sobie, że nie potrzebują dodatkowego towarzystwa. Mowa oczywiście o zbędnych elementach słodzących jak cukier, syropy czy bita śmietana. Zjadane w pojedynkę, w ich naturalnej postaci posiadają bardzo mało kalorii, dlatego mogą być zjadane przez osoby na diecie.

Owoce, które doskonale nawadniają

Woda to nie jedyny sposób na uzupełnienie płynów podczas upalnych dni lata. Gdy temperatury powietrza sięgają powyżej 25 stopni Celsjusza sprawdzonym sposobem zarówno na orzeźwienie, jak i zaspokojenie głodu, będą owoce bogate w witaminy i minerały. Zaletą letnich owoców jest także ich niska kaloryczność, co sprawia, że jedząc je w dużych porcjach nadal można utrzymać dietę i nie mieć wyrzutów sumienia o dodatkowe zbędne kalorie. Owocami, które wiodą prym w okresie lata, a na dodatek są doskonałym źródłem wody są z całą pewnością arbuz, melon i ananas. Arbuz, będący liderem wśród najlepiej nawadniających owoców dodaje także energii, zwiększa koncentrację i poprawia trawienie. Melon plasujący się na drugiej pozycji, świetnie sprawdza się jako dodatek orzeźwiających napojów. Z kolei ananas, jako przysmak sam w sobie lub dodatek do deserów jest bogatym źródłem witaminy C odpowiedzialnej za budowanie odporności.

Soczyste owoce z dużą pestką

Znane i lubiane owoce, charakteryzujące się dużą pestką w środku, jak brzoskwinie, nektarynki i morele, zaleca się jak najczęściej zjadać latem z kilku powodów. Oprócz dużej zawartości wody, choć nieco mniejszej niż w przypadku arbuza, są także doskonałym przyjacielem skóry, dzięki dużej zawartości beta-karotenu, a także stróżem dobrego wzroku. Owoce te mogą posłużyć jako dodatek do owsianki, składnik deseru z różnorakich owoców czy naleśników na słodko. Wiele osób w temacie tych owoców szuka odpowiedzi na pytanie, czy warto je obierać ze skórki? Zdecydowanie nie, ponieważ właśnie pod skórką brzoskwini, nektarynki i moreli znajduje się najwięcej dobroczynnych witamin i minerałów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Są także dobrym źródłem błonnika, przez co regulują pracę układu pokarmowego.

Zobacz też

Produkty, które warto pić i zjadać codziennie dla zdrowia.

Produkty, które warto pić i zjadać codziennie dla zdrowia.