Dlaczego warto jeść owoce leśne?

Lato obfituje w wiele dobroci. Jednymi z nich są sezonowe owoce, po które warto sięgać, jak tylko nadarzy się taka możliwość. Do szczególnej grupy produktów należą owoce leśnie, które już od dawien dawna zostały docenione ze względu na ich bogaty skład i dobroczynne właściwości dla zdrowia człowieka. Przyjrzyjmy się zatem, po jakie jadalne owoce leśne warto sięgać i w jaki sposób wpływają korzystanie na zdrowie.

Borówki

Te ciemnoniebieskie, leśne kulki zwane są także czarnymi jagodami, choć od jagód są nieco większe, a ich kształt bardziej przypomina owal. To jeden z najbardziej lubianych owoców leśnych, skrywający w sobie mnóstwo witamin. Borówki ze względu na dużą zawartość witaminy A bardzo pozytywnie wpływają na narząd wzroku pomagając utrzymać wzrok w dobrej kondycji. Polecane są szczególnie osobom pracującym przez wiele godzin przed ekranem monitora, a także tym, którym szczególnie zależy na dobrym widzeniu po zmierzchu, a więc zawodowym kierowcom. Dodatkowo mają działanie antyoksydacyjne, skutecznie opóźniając procesy starzenia się, oczywiście przy założeniu regularnego spożywania borówki amerykańskiej. Poza tym są niskokaloryczne, więc będą wartościowym składnikiem diety zarówno dla diabetyków, jak i osób którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej.

Maliny

Ten różowy owoc to jeden ze skarbów natury, ponieważ nie tylko bardzo dobrze smakuje, ale ma także potrafi wiele zdziałać dla zdrowia. W malinach znajdziemy zarówno witaminy C i E, jak i witaminy z grupy B. Na dodatek są one źródłem innych minerałów jak potasu, fosforu, wapnia czy magnezu. Działanie malin ma bowiem właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz napotne i wykrztuśne. Idealnie sprawdzają się w leczeniu przeziębień, kataru, kaszlu oraz grypy. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym wykorzystuje się je do naparów, profilaktycznie dla zwiększenia odporności, a także w przypadku osłabienia – celem leczenia przeziębienia i grypy, przynosząc ukojenie w walce z chorobą. W okresie lata najbardziej smakują surowe, przy czym warto pamiętać o ich umyciu przed zjedzeniem. Doskonale sprawdzają się także jako dodatek smakowy do wody, a także do owsianek czy deserów.

Jeżyny

Jeżyny to kolejne dobrodziejstwo, którym obdarza nas las. Z wyglądu przypominają maliny, ale różnią się od nich barwą – są czarne, a także właściwościami. Jeżyny zawierają w sobie bardzo dużą ilość potasu, a to oznacza, że ich zjadanie wspomaga pracę układu nerwowego oraz krwionośnego. Posiadają także dużo przeciwutleniaczy, opóźniając proces starzenia się, ale także chronią przed nowotworami, cukrzycą, problemami z układem sercowo-naczyniowym, a także przeciwdziałają demencji i chorobie Alzheimera. Na dodatek jeżyny wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego uznaje się je za skuteczny sposób w walce z przeziębieniami. Można spożywać je na surowo, ale także w postac różnego rodzaju przetworów jak syropy czy dżemy.

Jak widać, owoce leśne takie jak borówki, maliny i jeżyny są jednymi z najcenniejszych owoców pozytywnie wpływającymi na zdrowie człowieka. Lato to pora ich zbiorów, dlatego warto przyrządzać z nimi jak najwięcej wartościowych posiłków. Z kolei chcąc na dłużej zachować smak lata, jaki kryje się za owocami leśnymi, warto je zamrozić, by znów jesienią i zimą ponownie poczuć ich wyjątkowy smak.