Dlaczego musimy pić wodę?

Jedni nie wyobrażają sobie bez niej życia, z kolei innych, choć mają do niej dostęp, trzeba namawiać do jej spożycia, ponieważ nie wyrobili w sobie nawyku jej picia. O czym dokładnie mowa? O drogocennej wodzie do picia, która powinna być podstawową pozycją i napojem w diecie każdego człowieka. Niestety pomimo konieczności regularnego nawadniania organizmu, wielu Polaków zdecydowanie pije za mało wody. Dlaczego jest tak ważna dla każdego, bez względu na wiek? Więcej na ten temat dowiecie się z poniższego artykułu.

Woda źródłem życia

W dużym uproszczeniu mówi się, że ciało człowieka składa się aż w ¾ jego części z wody. Oczywiście jej procentowy udział zależy od wieku, płci, a także obecnego stanu zdrowia. Jednak bez względu na to, nadal wydaje się to niewiarygodne, prawda? Woda jest podstawowym budulcem komórek i tkanek, które tworzą organy pozwalające na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To właśnie aż 60% wody nawadnia nasze komórki od wewnątrz, z kolei pozostałe 40% przeznaczone jest na nawadnianie zewnątrzkomórkowe. Woda jest obecna niemal wszędzie – między innymi w krwi, sokach trawiennych, mózgu, nerkach, sercu, płucach i skórze. Niestety nasz organizm nie potrafi magazynować wody, ponieważ w ciągu dnia, również w zależności od aktywności fizycznej, ją tracimy, dlatego tak istotne jest jest stałe uzupełnianie, tak aby wszystkie procesy w ciele mogły prawidłowo przebiegać. Bez wody trudno byłoby nam przetrwać, ponieważ odpowiada ona między innymi za prawidłowe działanie organów, zachodzenie procesów metabolicznych, transport witamin i cennych minerałów, oczyszczanie organizmu z toksyn, a także regulację temperatury ciała.

Ile wody powinniśmy pić?

Do codziennego, normalnego funkcjonowania, nasze ciało potrzebuje zatem zasobów wody. Zakłada się, że minimalna ilością wody, jaka powinna być dostarczana do organizmu wynosi 2 litry na dobę. W rzeczywistości jednak, realne zapotrzebowanie na wodę danej osoby może być większe. Ma na to wpływ między innymi ilość spożywanych kalorii dziennie, waga i aktywność fizyczna. Przykładowo, jeśli dzienna dieta wynosi około 2500 kcal, powinno się wypijać 2,5 litra wody. Z kolei jeśli dieta wynosi około 4000 kcal, wody należy spożywać już 4 litry. Jeśli jednak odniesieniem do wyliczenia minimalnej ilości wody, jaka powinna być spożywana dziennie, ma być waga, to przyjmuje się, że na każdy posiadany 1 kilogram powinno dostarczać się około 40 ml wody. Stąd też osoba ważąca 60 kilogramów powinna pić minimum 2,4 l wody, z kolei ważąc 90 kilogramów – już 3,6 litra. Jeśli odpowiednio też ktoś jest sportowcem, regularnie trenuje lub wykonuje pracę fizyczną, taki organizm znacznie więcej wydala wody, a więc i nawadnianie powinno znacząco przekraczać wyznaczone minimum.

Inne sposoby nawadniania ciała

Czy wiesz, że sposobów na nawodnienie ciała jest o wiele więcej niż tylko w postaci spożywania wody? Oczywiście bezkonkurencyjnie jest to jeden z najprostszych, najszybszych i zalecanych sposobów, jednak nie jedyny. Warto pamiętać o owocach i warzywach, które w dużej mierze składają się z wody, a jednocześnie dostarczają dodatkowych witamin i minerałów. Spośród dobrze nawadniających roślin, wymienić można ogórka, cukinię, pomidora, rzodkiewkę i soczystego arbuza. Warto mieć to na uwadze planując swój jadłospis na każdy dzień.

Zobacz też

Nie lubisz zwykłej wody? Poznaj zdrowe dodatki, które wzbogacą jej smak

Nie lubisz zwykłej wody? Poznaj zdrowe dodatki, które wzbogacą jej smak