5 zasad prawidłowej pracy przy komputerze.

Praca przy komputerze jest dziś wpisana w jedną z podstawowych czynności niemal każdego człowieka, który korzysta z rozwiązań internetowych. Nawet jeśli nie jest to typowo związane z wykonywaniem pracy zawodowej, wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem może być efektem prozaicznych czynności jak płacenie rachunków, rozwijanie zainteresowań i umiejętności czy dokonywanie zakupów online. I choć wszystkie te czynności są wykonywane w dobrym celu, przy źle dopasowanym stanowisku może ucierpieć Twoje zdrowie. O co zadbać, by przy pracy komputerowej sobie nie zaszkodzić? 

Odpowiednia odległość monitora  

Chcąc chronić możliwie jak najlepiej swoje oczy przez nadmiernym zmęczeniem oraz przed promieniowaniem monitora warto zadbać o właściwą odległość ekranu od oczu. Rekomendowana odległość wynosi od 40 do 75 cm. Wartość ta jednak jest uzależniona od wielkości monitora – im większy ekran, tym większa powinna być zachowana od niego odległość. 

Chwila odpoczynku dla oczu 

Podczas długiej pracy przy komputerze, bardzo szybko męczy się wzrok, powodując jego osłabienie. Aby temu zapobiec, wystarczy robić sobie regularne przerwy przenosząc wzrok w inne miejsce. Kojącym dla oczu widokiem będzie krajobraz przyrody wyłaniający się zza okna, jak korony drzew. Główną rolę odgrywa tutaj kolor zielony, ponieważ przy nim oczy odpoczywają. Istotną kwestią jest także samo mruganie, poprzez które stale wzmacniane są mięśnie oka, a same gałki są regularnie nawilżane, co niweluje ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. 

Wygodny fotel dla pleców 

Niezwykle istotnym elementem wygodnego i ergonomicznego stanowiska do pracy przy komputerze jest także odpowiednio dopasowany fotel biurowy. Dzięki możliwości regulacji siedziska, oparcia i zagłówka można dopasować wysokość i odchylenia tych elementów do każdej sylwetki oraz zachować naturalne wygięcie i podporę dla kręgosłupa, a zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Nie bez znaczenia będą także podłokietniki, na których będzie można oprzeć łokcie podczas pisania na klawiaturze. 

Dopasowane wielkością i wysokością biurko 

Pracując przy komputerze nie można zapomnieć o biurku. Tu liczy się nie tylko panujący na nim ład i porządek, ale też wolna przestrzeń umożliwiająca odpowiednie umieszczenie klawiatury i myszki. Nie bez znaczenia jest także sama wysokość biurka. Siedząc przy nim kąt umieszonych dłoni na blacie i ramion powinien tworzyć kąt prosty, dzięki czemu ręce nie będą się szybko męczyć.  

Regularne przerwy i odchodzenie od biurka  

Na nic jednak będą wszystkie powyższe rady, jeśli podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze nie zadbamy o odpowiednie przerwy. Dobrze jest raz na godzinę odejść od sprzętu, aby rozprostować nogi, oderwać wzrok od monitora, wykonać kilka biurowych ćwiczeń czy uzupełnić kubek z wodą. 

 

Bez względu na to, jak długo przesiadujesz przed komputerem, warto stosować się wszystkich dobrych praktyk. Dzięki temu zapewnisz sobie wygodne i bezpieczne miejsce pracy, a także szybko wyrobisz prawidłowe nawyki korzystne dla zdrowia, zarówno dla kręgosłupa, wzroku, jak i ogólnego samopoczucia.