Co robić, by mieć zdrowe paznokcie?

Piękne dłonie to nie tylko gładka, aksamitna skóra, ale także zdrowe i zadbane paznokcie. Być móc określić je tym mianem, powinny być mocne, lśniące i mieć odpowiednią płytkę. Dopiero wtedy, gdy będą one w dobrej kondycji, można pokusić się o ich dekorację, decydując się na pomalowanie ulubionym kolorem. Jak dbać o paznokcie, by były niełamliwe i zdrowe? 

Jak wyglądają zdrowe paznokcie? 

Mówiąc o zdrowych paznokciach, warto uwzględnić nie tylko paznokcie u rąk, ale także u stóp. Te ochronne zakończenia palców są zbudowane z keratyny, która odpowiada za twardość paznokci, chroniąc je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Sama płytka paznokcia jest bezbarwna, jednak z uwagi na znajdujące się pod nią naczynka, przyjmuje kolor delikatnego różu. Ważnym elementem jest również obłoczek, a więc biały fragment paznokcia, który najwyraźniej zaznacza się na kciukach oraz dużych palcach u stóp. Z kolei tzw. wolny brzeg to ta część paznokci, która wraz z jego wzrostem jest odpowiednio regulowana poprzez skracanie. Same paznokcie zaś spełniają bowiem wiele przydatnych funkcji. Oprócz funkcji ochronnej, dzięki paznokciom możemy się podrapać lub chwycić małe przedmioty, jak na przykład nitkę. Paznokcie w dobrej kondycji są mocne, nie rozdwajają się, a ich płytka jest gładka i wolna od wszelkiego rodzaju falowań. 

Co nie sprzyja paznokciom u rąk i nóg? 

Paznokcie wymagają nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale także diety, za pomocą której dostarczamy właściwych minerałów do prawidłowego wzrostu i kondycji paznokci. Zanim jednak przejdziemy do pożądanych składników odżywczych, warto wiedzieć, co szkodzi paznokciom i wpływa niekorzystnie na ich wygląd. Jeśli zmagasz się z pożółkłą płytką paznokci, możliwe, że aktualnie zmagasz się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Najpopularniejszymi przyczynami, które mogą wpłynąć na taki kolor paznokci, jest palenie papierosów, grzybica, a także… zbyt częste malowanie paznokci lub nieodpowiednie zmycie lakieru. Jeśli jednak problemem są kruche, łamliwe lub rozdwajające się paznokcie, główną przyczyną może być brak ochrony przed szkodliwymi środkami chemicznymi, nieodpowiednia pielęgnacja jak obgryzanie paznokci, czy dieta uboga w składniki mineralne. 

Witaminy, których potrzebują Twoje paznokcie 

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka, nic więc dziwnego, że za piękne i zdrowe paznokcie odpowiada także to, co zjadamy. Do jednych z najważniejszych składników, o które warto urozmaicić jadłospis, są produkty bogate witaminę A, jak na przykład jajka, ryby czy masło. W diecie nie może zabraknąć także składników zawierających witaminy z grupy B, czyli między innymi zielonych warzyw jak szpinak, brokuły, a także orzechów i pestek słonecznika. Swój jadłospis warto także wzbogacić o produkty bogate w wapń, żelazo i magnez. Oprócz dostarczania witamin w formie posiłków, dobrze jest stosować także zewnętrzne, witaminowe zabiegi pielęgnacyjne, jak na przykład namaczanie paznokci w ciepłej oliwie z oliwek wymieszanej z sokiem z cytryny. Taka kuracja wpłynie pozytywnie na wzmocnienie płytki paznokcia.  

 

Chcąc cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami nie wystarczą same zabiegi pielęgnacyjne jak manicure i pedicure. Niezwykle ważne jest wzmocnienie od środka. Dostarczając wraz z dietą odpowiednie składniki odżywcze realnie wpłyniesz na zdrowy wygląd i kondycję paznokci.