Stosowanie probiotyków u niemowląt

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które, podane w odpowiednich ilościach, przynoszą korzyści zdrowotne gospodarzowi. W ciągu ostatnich lat rośnie zainteresowanie stosowaniem probiotyków w diecie niemowląt. Czy są one jednak bezpieczne dla naszych najmłodszych?

Czym jest probiotyk?

Probiotyk to nic innego jak żywe kultury bakterii. Ma on korzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza na układ trawienny, jednakże walory zdrowotne probiotyków mogą sięgać dalej niż tylko przewód pokarmowy. Najpopularniejsze szczepy probiotyczne pochodzą z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Z kolei najczęściej probiotyki kojarzymy z produktami mlecznymi, ale są dostępne także w postaci suplementów diety.

Kiedy stosuje się probiotyki u niemowląt?

Probiotyki dla niemowląt stosuje się głównie w sytuacji, gdy proces rozwoju mikrobiomu jest zaburzony – występuje niedobór naturalnych probiotyków. Szczególnego wsparcia wymagają maluchy, które urodziły się przed terminem lub przez cesarskie cięcie. Wtenczas do jelit noworodka nie mogą przedostać się naturalne probiotyki, które znajdują się w drogach rodnych matki. Wpływa to zatem na skład mikroflory jelitowej niemowląt. W tej sytuacji lekarze często zalecają probiotyki, aby wspomóc kolonizację jelit “dobrymi” bakteriami. Probiotyki stosuje się również w przypadku częstych kolek. Niektóre badania sugerują bowiem, że mogą one pomóc w łagodzeniu objawów kolki. Z kolei niezwykle istotne jest stosowanie probiotyków podczas i po antybiotykoterapii. Wynika to z zaburzeń w funkcjonowaniu flory jelitowej niemowlęcia. Probiotyki pomagają wówczas przywrócić naturalną równowagę bakterii w jelitach. Nie inaczej jest w przypadku biegunek wywołanych przez infekcje – skracają czas ich trwania. Poza tym istnieją badania sugerujące, że wczesne podawanie probiotyków może zmniejszać ryzyko rozwoju alergii u dzieci. Probiotyki wzmacniają również układ odpornościowy niemowląt, chroniąc je przed infekcjami. Co jednak najważniejsze, probiotyki wspierają układ trawienny i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Bezpieczeństwo probiotyków dla niemowląt

Ogólnie rzecz biorąc, probiotyki są uważane za bezpieczne dla większości niemowląt. Jednak ważne jest, aby zawsze konsultować się z pediatrą przed podawaniem dziecku jakiegokolwiek suplementu, w tym probiotyków. Bowiem niektóre niemowlęta, zwłaszcza te z problemami zdrowotnymi, mogą być bardziej narażone na działania niepożądane. Ponadto istnieje ryzyko indywidualnych reakcji alergicznych na składniki suplementu oraz interakcji z innymi lekami, które przyjmuje niemowlę. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność i monitorować reakcje dziecka. Warto także wybierać sprawdzone szczepy probiotyków, np. te z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium specjalnie przeznaczone dla niemowląt. Zwróć również uwagę na to, iż niektóre probiotyki wymagają przechowywania w chłodzie.

Probiotyki dla niemowląt mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych, ale jak każdy suplement, wymagają rozważnego stosowania. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed podjęciem decyzji o podawaniu probiotyków swojemu dziecku i pamiętaj, że zdrowa dieta i odpowiednia opieka są kluczem do zdrowego rozwoju malucha.

Artykuł sponsorowany